Jak wybrać odpowiedni kurs angielskiego?

Home / Poradnik / Jak wybrać odpowiedni kurs angielskiego?

Jak wybrać odpowiedni kurs angielskiego?

Gdy postanawiamy kontynuować naukę języka nie jest łatwo podjąć decyzję, jaki kurs będzie dla nas najlepszy. Jeśli zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze rodzaju zajęć z języka angielskiego, przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się, w jaki sposób dobrać do siebie jak najlepszy kurs.

Po co chcesz się uczyć angielskiego?

Przede wszystkim musisz zadać sobie pytanie, do czego potrzebny ci jest język angielski. Czy chcesz zdobyć pracę, w której wymagana jest znajomość języka angielskiego, czy też chcesz po prostu swobodnie prowadzić konwersację, gdy wyjedziesz za granicę? A może potrzebujesz poprawić swój obecny poziom znajomości języka angielskiego albo zdać z niego jakiś egzamin?

Przed podjęciem decyzji, musisz wiedzieć, jaki jest twój cel. Niektóre kursy bardziej skupiają się na gramatyce, a inne na umiejętnościach konwersacyjnych lub słownictwie biznesowym.

Od Twojego celu zależy wybór najlepszego kursu. Jeśli chcesz zdawać konkretny egzamin, powinieneś wybrać kurs, który przygotuje Cię dokładnie do niego. Zarówno pod względem zakresu materiału, jak i technik egzaminacyjnych i znajomości kryteriów oceniania.
Jeśli chcesz porozumiewać się z obcokrajowcami na co dzień, postaw na kurs konwersacyjny prowadzony przez native speakerów.

Kurs angielskiego online czy stacjonarny?

Kursy angielskiego online są bardziej dostępne i wygodniejsze, jednak kursy stacjonarne zapewniają pełną interakcję z prowadzącym. W tym wypadku powinieneś wziąć pod uwagę swoje osobiste preferencje i to, co łatwiej motywuje Cię do nauki.

Kurs angielskiego z polskim nauczycielem czy native speakerem?

Dla niektórych osób, które zaczynają swoją przygodę z angielskim, polski wykładowca może być mniej stresujący. Może być on też dobrym wyborem, jeśli np. masz kłopoty z angielskim w szkole czy na uczelni i pragniesz nadrobić braki. Jeżeli osiągnąłeś już podstawowy poziom znajomości języka, najlepiej jest zdecydować się dalej na kurs z native speakerem. Angielski jest językiem, który posiada wiele odmian i dialektów. Masz wtedy pewność, że nauczysz się poprawnej wymowy i właściwego używania słownictwa w trudniejszych kontekstach.

Właściwie dobrany kurs angielskiego to klucz do sukcesu.

Grupowy czy indywidualny kurs angielskiego

Większość osób zapisuje się na kurs angielskiego w grupie. Jest to zwykle opcja tańsza od indywidualnej. Ponadto współpracując z innymi kursantami przełamujemy barierę w mówieniu, nawiązujemy nowe znajomości, dyskutujemy i uczymy się różnych form wypowiedzi. Skuteczność nauki zależy jednak w dużym stopniu od wielkości grupy. Małe zmuszają do aktywności i ułatwiają lektorowi kontrolę i możliwość korygowania wypowiedzi uczestników.

Tryb indywidualny lepszy jest, gdy mamy trudność z dobraniem standardowych godzin kursu, musimy nauczyć się specjalistycznego języka lub przygotować do wystąpień. Kurs indywidualny jest droższy, ale bardziej dostosowany do naszych potrzeb. Jest to również opcja dobra dla osób nieśmiałych lub takich, które rozprasza nauka w grupie. Indywidualne lekcje lepiej pomogą w dopracowaniu zagadnień, z którymi nie radzimy sobie najlepiej.

Jaki poziom kursu angielskiego wybrać?

Istotną rzeczą, na jaką trzeba zwrócić uwagę przed rozpoczęciem nauki w szkole językowej jest poznanie swojego poziomu językowego. Podjęcie kursu na poziomie zbyt łatwym może być kuszące, bo będziemy sobie na nim świetnie dawać radę, jednak nie gwarantuje ono progresu językowego. Z kolei zbyt trudny dla nas poziom może ostatecznie zniechęcić. Szkoły językowe przed przystąpieniem do kursu oferują na ogół przeprowadzenie testu językowego gwarantującego, że dobrana dla nas grupa będzie odpowiednia.

Intensywność zajęć na kursie językowym

Ważną rzeczą w dobraniu do siebie kursu jest także intensywność zajęć. Osoby zapracowane, posiadające liczne obowiązki zawodowe i rodzinne nie zawsze mogą sobie pozwolić na uczestnictwo w zajęciach językowych kilka razy w tygodniu. Warto wówczas wybierać kursy, w których zajęcia odbywają się raz w tygodniu w skumulowanych blokach wielogodzinnych. Są one często weekendowe.

Standardowe kursy przeważnie prowadzone są dwa razy w tygodniu po 2 godziny lekcyjne, ale istnieją również kursy intensywne, na których zajęcia odbywają się nawet 4 razy w tygodniu.