Business English, do czego jest przydatny?

Strona główna » Business English, do czego jest przydatny?

Business English, do czego jest przydatny?

Business English to tak naprawdę ogólny język angielski, który zawiera elementy języka biznesowego. Jego znajomość może pomóc w karierze zawodowej i jej rozwoju, co przekłada się na ogół na osiąganie wyższych zarobków. Na czym więc dokładnie polega Business English i dla kogo jest on przydatny?

Czym jest Business English?

Choć sam termin Business English brzmi bardzo dostojnie, angielski biznesowy to po prostu ogólny język obejmujący słownictwo biznesowe z zakresu m.in. handlu, finansów, marketingu czy ekonomii. Zawiera on słowa, zwroty i wyrażenia, niezbędne na co dzień w pracy, bardziej oficjalne i uprzejme niż codzienny język.

Zajęcia z angielskiego biznesowego pomogą Ci w zdobyciu umiejętności niezbędnych do komunikacji biznesowej, czyli pisania maili, negocjacji, przygotowywania prezentacji, prowadzenia rozmów telefonicznych i kwalifikacyjnych. Angielski biznesowy może też przydać się w wielu innych sytuacjach w urzędach i instytucjach, oraz sytuacjach formalnych, w których chcesz być szczególnie uprzejmy.

Kiedy jest nam potrzebny kurs Business English?

Nauka Business English jest bardzo przydatna, gdy poszukujemy pracy albo pracujemy w środowisku międzynarodowym biznesowym. Jego znajomość zdecydowanie podniesie nasze szanse podczas rozmowy kwalifikacyjnej czy pomoże w uzyskaniu awansu.
Angielski jest językiem uniwersalnym i międzynarodowym dla zdecydowanej większości krajów na świecie, dlatego tak ważne są kompetencje pracownika oraz jego komunikatywność, na którą wpływa dobra znajomość języka.

Kurs Business English pomoże w pracy w środowisku międzynarodowym.

Czy Business English to kurs dla każdego?

Niezależnie od tego, czy zapisałeś się na kurs Business English, czy zaczynasz się go uczyć samemu, niezbędna Ci jest znajomość angielskiego w stopniu, chociaż podstawowym, czyli na poziomieB1- B2. Będzie Ci trudno bowiem przyswajać nowe, specjalistyczne słownictwo, jeśli nie nauczyłeś się podstaw porozumiewania się po angielsku w codziennych sytuacjach.

Jeśli nie znasz ogólnych zasad językowych, nie będziesz w stanie przyswoić sobie trudnych zwrotów, pełnych wyrażeń dotyczących biznesu. Dlatego też najpierw skup się nad nauką ogólnych zagadnień, a dopiero później rozpocznij naukę słownictwa specjalistycznego.

Oczywiście istnieją kursy i podręczniki wprowadzające podstawowe zwroty biznesowe od samych podstaw. Jednak nie łudź się, ze startując z pozycji begginers, będziesz w stanie po rocznym kursie swobodnie komunikować się w środowisku międzynarodowym, przygotowywać prezentacje i załatwiać skomplikowane sprawy zawodowe.

Czym różni się kurs Business English od General English?

Business English, podobnie jak ogólny angielski, skupia się na doskonaleniu czterech umiejętności mówienia, czytania, pisania, i rozumienia. Ponadto nie jest też wolny od gramatyki, takiej samej jak w General English. Podstawową różnicą jest to, że obejmuje on nieco inny zakres słownictwa, w którym nacisk położony jest na tematykę związaną z biznesem i używanie wyrażeń niezbędnych w środowisku pracy. Więcej uwagi przykłada się w nim również do umiejętności formalnego sposobu wypowiadania się i zwrotów grzecznościowych.

Czy można zweryfikować znajomość biznesowego angielskiego?

W obecnym międzynarodowym świecie biznesu ważne jest, aby pokazać pracodawcom, że potrafimy się efektywnie komunikować w języku angielskim.

Egzaminy Cambridge

Aby tego dokonać, w zależności od naszego poziomu umiejętności mamy do wyboru trzy egzaminy Cambridge English Qualifications Business:

  • Podstawowy Business English Certificate Preliminary (BEC Preliminary – B1)
  • Średniozaawansowany Business English Certificate Vantage (BEC Vantage – B2)
  • Zaawansowany Business English Certificate Higher (BEC Higher – C1).

Egzaminy LCC IQ

Oprócz egzaminów Cambridge można również pokusić się o zdawanie egzaminów z angielskiego biznesowego w LCC IQ (London Chamber of Commerce and Industry International Qualifications)
Londyńska Izba Handlowo-Przemysłowa jest jedną z najstarszych i największych brytyjskich instytucji. Przyznaje ona wiele kwalifikacji z różnych dziedzin biznesu, także znajomości Business English. Do takich egzaminów należą:

  • Język angielski dla biznesu (EFB) English for Business.
  • Ustny egzamin biznesowy (SEFIC), Spoken English for Industry and Commerce.
  • Język angielski dla księgowych (EFA) English for Accounting.
  • Język angielski dla nauczycieli języka biznesowego (FTBE) First Certificate for Teachers of Business English.
  • Dyplom dla międzynarodowych menedżerów, Diploma in Business English for International Managers.