Business English to tak naprawdę ogólny język angielski, który zawiera elementy języka biznesowego. Jego znajomość może pomóc w karierze zawodowej i jej rozwoju, co przekłada się na ogół na osiąganie wyższych zarobków. Na czym więc dokładnie polega Business English i dla kogo jest on przydatny?
Czym jest Business English?
Choć sam termin Business English brzmi bardzo dostojnie, angielski biznesowy to po prostu ogólny język obejmujący słownictwo biznesowe z zakresu m.in. handlu, finansów, marketingu czy ekonomii. Zawiera on słowa, zwroty i wyrażenia, niezbędne na co dzień w pracy, bardziej oficjalne i uprzejme niż codzienny język.
Zajęcia z angielskiego biznesowego pomogą Ci w zdobyciu umiejętności niezbędnych do komunikacji biznesowej, czyli pisania maili, negocjacji, przygotowywania prezentacji, prowadzenia rozmów telefonicznych i kwalifikacyjnych. Angielski biznesowy może też przydać się w wielu innych sytuacjach w urzędach i instytucjach, oraz sytuacjach formalnych, w których chcesz być szczególnie uprzejmy.
Kiedy jest nam potrzebny kurs Business English?
Nauka Business English jest bardzo przydatna, gdy poszukujemy pracy albo pracujemy w środowisku międzynarodowym biznesowym. Jego znajomość zdecydowanie podniesie nasze szanse podczas rozmowy kwalifikacyjnej czy pomoże w uzyskaniu awansu.
Angielski jest językiem uniwersalnym i międzynarodowym dla zdecydowanej większości krajów na świecie, dlatego tak ważne są kompetencje pracownika oraz jego komunikatywność, na którą wpływa dobra znajomość języka.
Czy Business English to kurs dla każdego?
Niezależnie od tego, czy zapisałeś się na kurs Business English, czy zaczynasz się go uczyć samemu, niezbędna Ci jest znajomość angielskiego w stopniu, chociaż podstawowym, czyli na poziomieB1- B2. Będzie Ci trudno bowiem przyswajać nowe, specjalistyczne słownictwo, jeśli nie nauczyłeś się podstaw porozumiewania się po angielsku w codziennych sytuacjach.
Jeśli nie znasz ogólnych zasad językowych, nie będziesz w stanie przyswoić sobie trudnych zwrotów, pełnych wyrażeń dotyczących biznesu. Dlatego też najpierw skup się nad nauką ogólnych zagadnień, a dopiero później rozpocznij naukę słownictwa specjalistycznego.
Oczywiście istnieją kursy i podręczniki wprowadzające podstawowe zwroty biznesowe od samych podstaw. Jednak nie łudź się, ze startując z pozycji begginers, będziesz w stanie po rocznym kursie swobodnie komunikować się w środowisku międzynarodowym, przygotowywać prezentacje i załatwiać skomplikowane sprawy zawodowe.
Czym różni się kurs Business English od General English?
Business English, podobnie jak ogólny angielski, skupia się na doskonaleniu czterech umiejętności mówienia, czytania, pisania, i rozumienia. Ponadto nie jest też wolny od gramatyki, takiej samej jak w General English. Podstawową różnicą jest to, że obejmuje on nieco inny zakres słownictwa, w którym nacisk położony jest na tematykę związaną z biznesem i używanie wyrażeń niezbędnych w środowisku pracy. Więcej uwagi przykłada się w nim również do umiejętności formalnego sposobu wypowiadania się i zwrotów grzecznościowych.
Czy można zweryfikować znajomość biznesowego angielskiego?
W obecnym międzynarodowym świecie biznesu ważne jest, aby pokazać pracodawcom, że potrafimy się efektywnie komunikować w języku angielskim.
Egzaminy Cambridge
Aby tego dokonać, w zależności od naszego poziomu umiejętności mamy do wyboru trzy egzaminy Cambridge English Qualifications Business:
- Podstawowy Business English Certificate Preliminary (BEC Preliminary – B1)
- Średniozaawansowany Business English Certificate Vantage (BEC Vantage – B2)
- Zaawansowany Business English Certificate Higher (BEC Higher – C1).
Egzaminy LCC IQ
Oprócz egzaminów Cambridge można również pokusić się o zdawanie egzaminów z angielskiego biznesowego w LCC IQ (London Chamber of Commerce and Industry International Qualifications)
Londyńska Izba Handlowo-Przemysłowa jest jedną z najstarszych i największych brytyjskich instytucji. Przyznaje ona wiele kwalifikacji z różnych dziedzin biznesu, także znajomości Business English. Do takich egzaminów należą:
- Język angielski dla biznesu (EFB) English for Business.
- Ustny egzamin biznesowy (SEFIC), Spoken English for Industry and Commerce.
- Język angielski dla księgowych (EFA) English for Accounting.
- Język angielski dla nauczycieli języka biznesowego (FTBE) First Certificate for Teachers of Business English.
- Dyplom dla międzynarodowych menedżerów, Diploma in Business English for International Managers.