O tym, czy osiągniesz sukces w nauce języka, może zadecydować wiele elementów. Jednym z nich jest właściwie przygotowany plan nauki. To dzięki niemu udaje się przeprowadzać skutecznie to, co postanowiliśmy oraz realizować założone cele. Jak należy więc prawidłowo zaplanować naukę?
Plan nauki – najważniejsza jest motywacja.
Jedną z najbardziej istotnych rzeczy w nauce języka jest motywacja. Musisz przeanalizować swoje powody, dla których chcesz zdobywać wiedzę. Jeśli masz ich świadomość, pomogą Ci one wytrwać w momentach kryzysowych oraz pokonać trudności i zniechęcenie.
Aby się odpowiednio zmotywować, potrzebujesz jakiejś konkretnej wizji i zaprogramowania na nią swojego umysłu. Uczenie się dla samego uczenia z reguły okazuje się krótkim zrywem. Natomiast jeśli wiesz, dokąd chcesz dojść poprzez naukę angielskiego i do czego chcesz używać go w przyszłości, twoje szanse rosną. Być może pragniesz podróżować. Może język potrzebny Ci jest do znalezienia wymarzonej pracy. Ustal to i wizualizuj siebie za kilka lat, a będzie Ci łatwiej wytrwać w konkretnym postanowieniu.
Jeśli chcesz skutecznie uczyć się języka obcego, nie możesz traktować nauki jako czegoś, co musisz robić. Gdy zamienisz słowo „muszę” na „chcę” , z pewnością osiągniesz lepsze efekty.
Plan nauki – cel językowy
W następnej kolejności ustal sobie, co chcesz osiągnąć w konkretnym czasie. Jeśli Twoim kolejnym krokiem jest zdobycie certyfikatu językowego, zastanów się, ile czasu na to potrzebujesz. Zrób sobie test, aby dowiedzieć się, w którym momencie jesteś. Sprawdź, jakie potrzebne do tego kursy językowe możesz znaleźć w okolicy, i czy jeszcze zdążysz się na nie zapisać.

Plan nauki — najlepsza metoda
Oprócz samodzielnej nauki możesz skorzystać z indywidualnych lekcji z lektorem oraz stacjonarnych zajęć w grupach. Przemyśl dobrze, co będzie najbardziej skuteczne w Twoim wypadku. Jeśli postawisz na wygodę, możesz skorzystać z kursów online pozwalających uczyć się w dowolnym czasie i miejscu.
Ustal sobie ramy czasowe.
Zastanów się czasem, jaki możesz poświęcić na naukę, wyznacz sobie najlepszą dla Ciebie porę dnia i przestrzegaj jej skrupulatnie. Pamiętaj, że regularne powtórki przynoszą lepsze efekty dla pamięci długotrwałej, niż jednorazowa długa sesja. O wiele skuteczniejsza jest bowiem nauka nawet 5 minut dziennie każdego dnia niż przez dwie czy trzy godziny raz w tygodniu. Nie ucz się jednego zagadnienia aż do opanowania go w pełni. Znacznie efektywniejsze jest uczenie przeplatane , w którym uczysz się tematów naprzemiennie,
Warto też niekiedy zrobić dłuższą przerwę pomiędzy jakimiś zagadnieniami, aby pozornie je zapomnieć. Przypominanie ich sobie wzmacnia proces zapamiętywania oraz przechowywania informacji w pamięci długotrwałej.
Używaj właściwych materiałów
Znajdź materiały do nauki, które sprawią Ci przyjemność. Czytaj ciekawe magazyny, książki w wersji do nauki języka, oglądaj wiadomości, słuchaj interesujących podcastów, Śledź angażujące kanały na YouTube i przemyśl sobie plan na naukę mówienia.
Plan nauki — metoda małych kroków i świadomość celu
Gdy masz ustalony główny cel, podziel go na te mniejsze. Jeśli pragniesz rozszerzać znajomość języka biznesowego, wyznacz sobie konkretne grupy tematyczne, jak na przykład słownictwo z zakresu marketingu, potem finansów czy bankowości, i, krok za krokiem, realizuj wyznaczone cele.
Gdy zasiadasz do nauki, powiedz sobie , czego chcesz się konkretnie nauczyć tego dnia? Co chcesz umieć powiedzieć w języku obcym i na co poświęcisz czas w bieżącym tygodniu? W niekończącym się procesie, jakim jest nauka języka, warto bowiem znaleźć dla siebie pewne procesy ukończone. Planem na najbliższe dni może być nauczenie się szczegółowego opowiadania o swojej pracy, pisania aplikacji albo opanowania 30 nowych phrasal verbs. Dzięki temu będziesz czuć, że faktycznie się rozwijasz.