Jak rozmawiać z native speakerami i zostać zrozumianym?

Wakacje stwarzają więcej możliwości do rozmowy z native speakerami. Mamy okazję spotkać ich zarówno w państwach anglojęzycznych, do których podróżujemy, jak i u nas, kiedy zwiedzają oni nasz kraj. Aby płynnie rozmawiać z rodzimym mówcą i zostać zrozumianym, warto stosować się do kilku podstawowych zasad. Jak rozmawiać z native speakerami, żeby zostać zrozumianym?

Jak rozmawiać z native speakerami? – uważne słuchanie rozmówcy

Kiedy rozmawiasz z native speakerem, staraj się słuchać uważnie i koncentrować się na sposóbie, w jaki mówi. Zwracaj uwagę na akcent, intonację, używane zwroty i idiomy.


Przyznanie sobie prawa do popełniania błędów


Niezależnie od tego, jak dobrze opanowałeś język, zdarzą Ci się błędy. Ważne jest, aby nie bać się ich popełniać, i mimo wszystko kontynuować rozmowę. Native speakerzy najczęściej docenią Twój wysiłek i chęć komunikacji.


Pytanie o wyjaśnienie

Jeśli native speaker użyje słowa lub wyrażenia, którego nie rozumiesz, nie wahaj się poprosić o wyjaśnienie. Jest to doskonała okazja do nauki nowych słów i zwrotów.

Jak rozmawiać z native speakerami? – płynność rozmowy


Każda konwersacja ma swój rytm, aby płynęła ona gładko – powinno się zachować krótki czas pauzy między jedną wypowiedzią a drugą. W języku angielskim za ‘optymalną’ pauzę przyjmuje się 1/4 – 1/2 sekundy. Dłuższa przerwa na 2-3 sekundy, może się wydawać nieumiejętnością udzielenia odpowiedzi. Warto o tym pamiętać w trakcie np. rozmów w pracy, jeśli dbamy o dobry flow.

Aby poprawić swoją płynność rozmowy, nie należy zbyt dużo myśleć o gramatyce. Znacznie ważniejsze od gramatycznej konstrukcji jest porozumienie. Lepiej powiedzieć coś z błędem, niż żeby Twój rozmówca musiał czekać na idealnie wykoncypowane zdanie 5 sekund.
1/4 sekundy to bardzo krótki czas, dlatego też, jeśli jakaś wypowiedź nie była przećwiczona do stopnia automatyczności, raczej nie użyjesz jej w trakcie rozmowy.
Płynność w rozmowie uzyskuje się, powtarzając te same lub podobne rzeczy wiele razy.


Jak rozmawiać z native speakerami? – wolne mówienie


Zbyt długie pauzy w rozmowie nie są pożądane, ale mówienie po angielsku wolniej niż mówisz po polsku da Ci więcej czasu na zbudowanie wypowiedzi, oraz pozwoli bardziej skupić się na akcencie i tonie rozmowy.

Używanie typowych wypełniaczy


Wypełniacze, czyli tzw. filler words, wprawdzie nie wnoszą żadnej treści do rozmowy, ale wypełniają ciszę. Najlepiej ich unikać, jeśli prowadzisz wykład, ale gdy prowadzisz luźną rozmowę, pozwalają one zachować jej płynność. Anglicy nie lubią ciszy. Aby jej zapobiec, można używać słówek typu “Okey”, “Well…” , “Uh!”, “Um!”, “Like!”oraz “Basically”,

Przygotowanie się do rozmowy

Jeśli wiesz, że będziesz rozmawiać z native speakerem w określonym kontekście, na przykład na spotkaniu biznesowym, dobrze jest przygotować się z wyprzedzeniem. Zapoznaj się z tematami, słownictwem i zwrotami, które mogą być przydatne w danej sytuacji. Rozmowę można wyćwiczyć. Najlepiej w komfortowych warunkach z lektorem.


Pamiętaj, że płynność wymaga czasu i praktyki. Im więcej będziesz ćwiczył i rozmawiał z native speakerami, tym bardziej będziesz się rozwijać. Zachowaj pewność siebie, nawet jeśli napotkasz jakieś trudności, i nie zrażaj się. Nic bardziej nie pomoże Ci mówić płynnie niż regularne konwersacje.

Regularne praktykowanie języka

Im częściej będziesz się starał rozmawiać po angielsku, tym większe będą Twoje szanse na poprawę płynności. Ćwicz dialogi. Praktykowanie ich jest świetnym sposobem na przygotowanie się do rozmowy z native speakerem. Możesz je ćwiczyć z przyjaciółmi, lektorami lub za pomocą zasobów online. Możesz słuchać podcastów, oglądać filmy, czytać artykuły i brać udział w rozmowach na forach internetowych.

Choć powtarzanie słówek, czytanie czy oglądanie filmów nie spowoduje, że będziesz płynnie prowadził konwersację, pomoże Ci z jednak pewnością w komunikacji.