Mówienie po angielsku — jak opanować swój strach?

Strona główna » Mówienie po angielsku — jak opanować swój strach?

Mówienie po angielsku — jak opanować swój strach?

Ostatnio pisaliśmy, co powoduje strach przed mówieniem. Dzisiaj trochę o tym jak go pokonać. Jeśli chcesz pozbyć się strachu i szkolić mówienie po angielsku, zacznij od swojego nastawienia. Przestań myśleć, jak zareagują na Twoją wypowiedź inni ludzie, a kontakty z obcokrajowcami traktuj jako nowe wyzwania i możliwość rozwoju.

Sprawdź, czy Twój strach przed mówieniem jest uzasadniony.


Jeśli uważasz, że boisz się mówić po angielsku, bo zawsze ośmieszasz się i mówisz rzeczy bez ładu i składu, których ludzie nie rozumieją, zastanów się, czy faktycznie zawsze się ośmieszasz i zawsze ludzie Cię nie rozumieją. Skup się na faktach.

Mówienie po angielsku — wyjdź ze strefy komfortu i myśl pozytywnie!


Wyjście ze strefy komfortu nie jest łatwe. Strach przed komunikacją przeważnie wynika z naszych wewnętrznych lęków przed oceną innych. Staraj się jednak być dla siebie wspierający i wyrozumiały i nie zakładaj, że zawsze powiesz coś źle i nie zostaniesz zrozumiany. Skup się na pozytywnym myśleniu, na tym, co potrafisz, a nie na martwieniu się tym, co się stanie. Pamiętaj, że dobrze będzie, jeśli Ci się się uda, ale jeśli nie, to świat się nie zawali.

Postaraj się więc poradzić sobie z sytuacją najlepiej jak umiesz, pamiętając, że to normalne, że odczuwasz w niej lęk i napięcie, gdyż jest to dla Ciebie nowe wyzwanie, które może być trudne.

Jednak zdobywając nowe doświadczenie, jesteś bogatszy o dużo umiejętności. Nie zadręczaj się myślami, jak odbiorą Cię inni i jak wypadłeś. Nie masz już na to wpływu, ale masz wpływ na swoje podejście, zaangażowanie w naukę i kontakty w języku obcym.

Strach przed mówieniem najlepiej pokonuje się mówiąc.

Zidentyfikuj obszary problemowe.

Po podjęciu próby mówienia przeanalizuj rozmowę w języku angielskim, którą odbyłeś. Zastanów się, kiedy pojawił się w niej problem i czego on dotyczył. Czy komunikację utrudniała przede wszystkim nieznajomość słownictwa, czy też brak odpowiednich struktur gramatycznych, a może najbardziej na niezrozumienie wpłynęła nieprawidłowa wymowa?
Pomyśl więc, co należy zrobić w przyszłości i jak się przygotować, aby pozbyć się strachu przed mówieniem w języku obcym?

Mówienie po angielsku – przygotowanie do rozmów

Aby wyeliminować lub znacząco ograniczyć strach przed rozmową w języku obcym, musisz się do niej przygotować. Możesz wówczas zdecydowanie obniżyć stres i zdenerwowanie. Pamiętaj, że w Twojej głowie konwersacja po angielsku wydaje się o wiele straszniejsza, niż jest w rzeczywistości.

Zrób więc listę sytuacji, w których często używasz języka angielskiego i wypisz wszystkie typowe dla tych okoliczności zwroty i przydatne słówka. Przygotuj sobie potrzebne w pracy słowa branżowe.

Opracuj dla siebie plan językowy. Podejmij lekcje nastawione na komunikację i praktykę, z wykorzystaniem autentycznego języka.

Problem ze zrozumieniem rozmówcy

Gdy zrozumienie native speakerów stanowi dla Ciebie problem, słuchaj jak najczęściej języka w radiu telewizji czy podcastach . Po pierwszym przesłuchaniu nagrania wypisz słowa kluczowe, które zrozumiałeś, a po kolejnym
dodaj szczegóły, które udało Ci się wyłapać. Po raz trzeci przesłuchaj nagranie w raz z transkrypcją fonetyczną.

Pamiętaj, że jeśli nie jesteś przyzwyczajony do mówienia, Twój mózg potrzebuje więcej czasu na przetłumaczenie tego, co słyszysz. Zastanów się więc czy masz przede wszystkim problem ze złożeniem zdań, czy też trudniej Ci zrozumieć odpowiedź rozmówcy. Jeśli to drugie, wówczas spróbuj nie myśleć o odpowiedzi, gdy druga osoba jeszcze mówi, tylko słuchaj jej najpierw uważnie. Później dopiero uporządkuj myśli i sformułuj odpowiedź.

Zwróć uwagę, iż w grupie native speakerów, rozmowa zwykle staje się szybsza i bardziej złożona. Rozmowy jeden na jeden są łatwiejsze do prowadzenia. Natomiast jeśli mówisz powoli i wyraźnie, zazwyczaj motywujesz swojego rozmówcę do dostosowania się do Twojego rytmu mówienia.

Pamiętaj, że nie musisz być doskonały i choć popełnianie błędów może być frustrujące, warto pokonywać swój strach, aby zdobywać nowe umiejętności.