Historia The Beatles

Home / English Club / Historia The Beatles

Historia The Beatles

W ciągu jedynie ośmiu lat istnienia zespołu The Beatles ustanowili rekordy popularności oraz sprzedali setki milionów płyt. Czwórka chłopców z Liverpoolu stała się ikoną popkultury i jak żadna inna grupa muzyczna wpłynęła na brzmienie muzyki. Ich historia jest świadectwem przemian zachodzących w kulturze w latach 60.

Początki zespołu The Beatles

W roku 1957 roku, John Lennon z kolegami z Liverpoolu założył zespół The Quarrymen. Wkrótce dołączyli do niego Paul McCartney oraz George Harrison. W 1960 roku zmienili nazwę na The Beatles, Wraz z perkusistą Pete Bestem swoje pierwsze kroki zespół stawiał na występach w klubach muzycznych w swoim mieście oraz w Hamburgu.

W 1962 roku dzięki managerowi menedżer Brianowi Epsteinowi, dzięki dostali zaproszenie na profesjonalną sesję nagraniową pod okiem producenta muzycznego George’a Martina, który w później współpracował z zespołem i miał wpływ na jego muzykę. Warunkiem kontraktu była wymiana perkusisty i tak za bębnami usiadł Ringo Starr, 11 lutego 1963 roku The Beatles w jeden dzień nagrali debiutancki album „Please Please Me”, który w później znalazł się na szczycie list przebojów.

Sukces i dalszy rozwój The Beatles

The Beatles wydawali następne albumy oraz grali niezliczone koncerty, stając się symbolem popkultury i kontrkultury lat 60. i jednocześnie fenomenem na skalę światową. Do 1966 roku wydali sześć albumów, które rozeszły się w milionowych nakładach. W lutym 1964 roku rozpoczęli pierwszą trasę koncertową w Stanach Zjednoczonych. Ich niebywały sukces został okrzyknięty mianem „beatlemanii”.

Od 29 sierpnia 1966 roku zespół przestał występować na publicznych koncertach. Ich ostatni miał miejsce na na stadionie Candlestick Park w San Francisco. Popularność Beatlesów spowodowała, że widzowie nie mieścili się w zamkniętych salach i zaczęli grać na stadionach. The Beatles mieli dosyć występowania w akompaniamencie wrzasków publiczności, zaprzestali więc koncertowania i poświęcili się nagrywaniu w studiu muzyki, która nabrała wówczas progresywnego i eksperymentalnego charakteru.

Zmianę stylu zespołu słychać już na albumie „Revolver” z 1966 roku, ale prawdziwym przełomem stało się nagranie wydanego w 1967 „Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band” uznanego za jeden z najważniejszych albumów w całej historii muzyki. Został entuzjastycznie przyjęty przez młodzież oraz krytyków muzycznych ze względów na dopracowane brzmienie, Łączył ze sobą rock, muzykę poważną i elementy angielskiej i hinduskiej muzyki ludowej.

W taki właśnie sposób muzyka Beatlesów z prostego rock and rolla stała się psychodelicznym progresywnym rockiem. Zespół dużo eksperymentował i tworzył skomplikowane kompozycje, bazujące na wielu gatunkach muzycznych.
Zmianie uległ także wizerunek muzyków, którzy zdjęli garnitury i zaczęli pokazywać się w hipisowskich i kolorowych strojach.

Płyty The Beatles sprzedawały się w milionach egzemplarzy.

Rozpad zespołu

Kłopoty Beatlesów rozpoczęły się z chwilą śmierci ich menedżera, Briana Epsteina. Członkowie zespołu krytykowali Johna Lennona za wprowadzanie w życie zespołu jego nowej miłości Yoko Ono, Wprawdzie.
The Beatles wciąż odnosili sukcesy, wydając albumy „The Beatles” w 1968 roku i rok później”Yellow Submarine” i „Abbey Road” jednak pogarszające się stosunki pomiędzy muzykami doprowadziły na przełomie 1969 i 1970 roku po nagraniu ostatniej płyty Let It Be do rozpadu. 10 kwietnia 1970 roku Paul McCartney ogłosił, że odchodzi z zespołu. Wtedy okazało się też, że John Lennon opuścił zespół już we wrześniu 1969 roku, ale było to ukrywane przed opinią publiczną

Po rozpadzie Beatlesów John Lennon zajął się karierą solową i nagrał kilka albumów i zaangażował się w działalność w obronie pokoju, 8 grudnia 1980 r. został zastrzelony przez fana-psychopatę. Paul McCartney nagrał kilka solowych albumów, następnie występował w grupie Wings. George Harrison był pierwszym Beatles’em, którego solowy utwór „My Sweet Lord” znalazł się na pierwszym miejscu list przebojów — Zmarł 29 listopada 2001 roku w Los Angeles. Ringo jako jedyny zajął się karierą filmową. Później założył zespół All-Starr Band.