10 ważnych cech dobrego lektora

Home / Poradnik / 10 ważnych cech dobrego lektora

10 ważnych cech dobrego lektora

Wielu z Was uczyło się latami języka obcego, bez konkretnych efektów. Powodów może być wiele. Często jednak zapominamy, jak ważną rolę w procesie uczenia odgrywa lektor. Jak znaleźć kogoś przy kim nasza nauka była przyjemna i efektywna? Warto pamiętać, że dobry lektor powinien mieć zestaw kilku cech, które dopomogą w skutecznej nauce.

Dobry lektor powinien więc przede wszystkim:

Mieć kwalifikacje

Kwalifikacje do nauczania języka są różne dyplomy filologii, kursy metodyczne, dyplom CELTA lub DELTA, studia w kraju anglojęzycznym lub kombinacje tych kompetencji. Muszą one wykazywać, że uczenie języka angielskiego, w przypadku tej osoby było świadomym wyborem, a nie przypadkiem. Teoretyczna znajomość języka gwarantuje rozumienie jego specyfiki. O ile native speaker na pewno nie będzie miał naleciałości z polskiego akcentu oraz będzie genialnym źródłem słownictwa i kultury, bez przygotowania metodycznego nie zawsze będzie dla niego oczywiste, dlaczego używamy takiej, a nie innej konstrukcji i może mieć kłopoty z wyjaśnieniem Ci bardziej skomplikowanych struktur gramatycznych.

Być profesjonalny i opanowany

Profesjonalny nauczyciel nie pozwala się porwać emocjom, nie krzyczy, nie obraża się, nie pozwala wyprowadzić się z równowagi, lecz skupia na należytym wykonaniu swojej pracy.
i starannie przygotowuje zajęcia pod kątem merytorycznym.

Motywować, być wymagający i cierpliwy

Dobry lektor wymaga i motywuje do samodzielnej pracy i nigdy nie dopuści do sytuacji, w której uczeń będzie bał się o coś zapytać i przyznać, że czegoś nie rozumie.

Dobry lektor powinien pasjonować się tym, co robi

Lektor – pasjonat łatwiej zachęci ucznia do nauki i poświęci czas na to, żeby zajęcia się podobały, Jego pasja udziela się również uczniom.

Być elastyczny

Dobry lektor nie zmusza do przerabiania materiałów, które uczniowi nie pasują ani do ćwiczeń, które go nudzą. Zamiast tego znajdzie odpowiednią d metodę i angażujące materiały, Jeśli chcesz się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej, w pracy dobry lektor będzie forsował w danym dniu zasad strony biernej Dobry lektor to taki, który rozumie Twoje cele.

Jako dobry lektor angażować się w swoją pracę

Lektor, który naprawdę lubi pracę z ludźmi kreuje swobodną i przyjazną atmosferę podczas zajęć, która w naturalny sposób sprzyja nauce. Powinno zależeć mu, co najmniej tak bardzo, jak uczniom, żeby robili oni postępy na zajęciach.

Dobry lektor jest sprawny technicznie

Umieć przyjąć krytykę i potrafić się przyznać do błędu potrafi tylko naprawdę dobry lektor

Jeśli lektor jest profesjonalny, to potrafi on przyjmować krytykę i umiejętnie wykorzystywać ją do własnego rozwoju i samodoskonalenia. Jeśli natomiast nauczyciel się pomyli i idzie w zaparte – powoduje, że uczeń przyswaja nieprawidłowe informacje.

Być kreatywny

Dobry lektor potrafi zaciekawić Ucznia i sprawić, że zajęcia będą radością, a nie przykrym obowiązkiem. Nauczyciel pełen pasji wciąż się rozwija, jest na bieżąco z najnowszymi nowinkami, nowo powstającymi słowami, zmianami w języku, który wciąż się zmienia i żyje, Twój lektor powinien to rozumieć i nie starać się zamykać języka w sztywnych ramach

Komunikować się bez przeszkód

W pracy lektora, ważny jest również sposób komunikowania się z uczniami. Niezwykle istotną wartością, cenioną u nauczyciela języków obcych jest empatia i trafnie odczytywał sygnały płynące od uczących się. Dobry lektor, rozmawiając z uczniami na zajęciach, powinien żywo reagować na to, co mówią, zadawać pytania – jednym słowem, komunikować się z nimi.

Być sprawny technicznie

Lektor powinien mieć świadomość istnienia platform ułatwiających naukę języka i umiejętność posługiwania się nimi, a także umieć wyszukiwać informacje, przydatne filmiki i artykuły w Internecie. W przypadku nauki online, gdy lektor jest w stanie obsługiwać sprawnie komunikatory, lekcja nie będzie się różniła niczym od zajęć stacjonarnych.