Państwa anglojęzyczne – Wyspa Man

Strona główna » Państwa anglojęzyczne – Wyspa Man

Państwa anglojęzyczne – Wyspa Man

Wyspa Man formalnie nie jest częścią Zjednoczonego Królestwa, nie należała też ona nigdy do Unii Europejskiej. Jest dependencją korony brytyjskiej. Żyje na niej 87 000 ludzi. Wyspa ta liczy zaledwie 572 kilometry kwadratowe ma około 50 kilometrów długości i około 20 kilometrów szerokości. Stolicą tego specyficznego kraju jest Douglas. Jako waluta obowiązuje tu funt manx — odpowiednik angielskiego funta szterlinga nieakceptowany w Anglii.

Wyspa Man — ciekawostki


Wyspa Man ma charakter nizinny. Ponad jej połowę stanowią tereny rolnicze. Cechuje je głównie uprawa ziemniaków, pszenicy i fasoli oraz hodowla bydła, świń, koni i owiec. Warto wiedzieć, że kraj ten jest obszarem wolnocłowym. Powoduje to więc, że rozpowszechnione są tu dziedziny gospodarki na terenie Europy objęte wysokimi podatkami. Głównymi źródłami dochodu wyspy, są gry hazardowe, ubezpieczenia, bankowość i teleinformatyka. Wyspa ta est więc tzw. rajem podatkowym, a także nie obowiązują na niej ograniczenia prędkości poza terenem zabudowanym.

Wyspa Man nie jest członkiem Unii Europejskiej ani Zjednoczonego Królestwa. Jednak dla obywateli Unii, którzy chcą ją odwiedzić, nie potrzeba żadnych dodatkowych dokumentów. Można się na nią dostać, korzystając z połączenia lotniczego lub promowego z portów Liverpoolu, Belfastu i Dublina.

Wyspa Man — historia

Ślady człowieka zamieszkującego Wyspę Man pochodzą z czasów prehistorycznych., natomiast pozostałości celtyckiej kultury z około 200 lat przed nową erą.

W V stuleciu wyspa ta została schrystianizowana przez irlandzkich mnichów, wśród których według innych legend miał znajdować się znany w Irlandii św. Patryk.

Normanowie najechali Man około IX wieku i osiedlili się z czasem na wyspie. W X-XIII wieku istniało tu normańskie Królestwo Mann i Wysp. Około roku 1266 wyspę najechały i podbiły wojska szkockie i znalazła się ona pod protektoratem Anglii. Z kolei w roku 1828 zyskała status dependencji korony brytyjskiej zależnej od monarchy brytyjskiego.

Dziś wyspa Man jest quasi państwem z własnym dwuizbowym parlamentem i rządem w postaci dziewięciu ministerstw.

Wyspa Man to miejsce wielu atrakcji turystycznych.

Atrakcje turystyczne Wyspy Man


Jedną z atrakcji, którą zobaczyć można na wyspie Man, są International Isle of Man TT Race — wyścigi motocyklowe, które odbywają się tu od roku 1907. Miejsce to przyciąga również miłośników off-roadu.


Natomiast wspaniałe krajobrazy wyspy Man można podziwiać z okien zabytkowej kolejki z parowozem. Na samej wyspie znajdują się dwa solidne zamki – Peel i Castle Rushen oraz duża ilość przeróżnych zabudowań obronnych, kilka zabytkowych wiosek, pozostałości z czasów celtyckich, kręgów kamiennych czy miejsc kultu, kościołów, klasztorów i katedr W głębi wyspy znaleźć można z kolei liczne zagajniki, wodospady, romantyczne ścieżki oraz ogromną ilość dzikich żonkili.

Wybrzeże wschodnie odznacza się klifowym krajobrazem, a zachodnie charakteryzują niskie plaże pokryte żwirem. Szatę roślinną tworzą wrzosowiska. Na północy znajduje się szczyt Snaefell (620 m n.p.m.), Można tu znaleźć też stare zamki, tajemnicze ruiny, bezogoniaste koty Manx czy czterorożne owce Loaghtan.


Douglas – stolica kraju leży na wschodnim wybrzeżu. Posiada ona długą promenadę spacerową ciągnącą się wzdłuż piaszczystej plaży, Na ulicach dominuje wiktoriańska zabudowa. Do najciekawszych zabytków należy tu gmach Gaiety Theatre, i niewielka kamienna twierdza.

Wyspa Man — języki


Językiem urzędowym używanym na Wyspie Man jest angielski, a niewielka część ludności posługuje się tzw. manx. Jest to celtycki język wywodzącym się z pododdziału Goidelic, który uważa się za bliski wymarciu. Pochodzi on od języka staroiryjskiego, a wyodrębnił się około V w. n.e. Brzmieniem przypomina Irish lub Scottish Gaelic, ale Wiele kombinacji liter wymawia się w nim w podobny sposób, jak w angielskim.

Działania mające na celu ożywienie tego języka spowodowały, że część mieszkańców wyspy Man nauczyło się go, i posługuje się nim.