Czy język angielski jest trudny?

Strona główna » Czy język angielski jest trudny?

Czy język angielski jest trudny?

Według organizacji Ethnologue – na świecie używa się ponad 7 tys. języków. Najtrudniejsze należą do przeróżnych grup językowych. Lingwistyka wyróżnia języki, które opanować łatwiej oraz takie, których nauka stanowi duże wyzwanie. Jak się okazuje, pośród tych ostatnich język angielski naprawdę nie jest trudny do opanowania.

Co powoduje, że zaliczamy język do trudnych lub łatwych?


Ocena stopnia trudności danego języka jest zwykle subiektywna, zależy bowiem od wielu czynników. Instytut Służby Zagranicznej Stanów Zjednoczonych, wyodrębnił jednak trzy główne, które decydują o tym, czy dany język jest łatwy, czy trudny do opanowania. Jednym z nich jest popularność języka. Im większą się bowiem dany język, cieszy, tym łatwiej znaleźć materiały i kursy do nauki.

Inną istotną cechą jest podobieństwo do ojczystego języka. Jeśli język obcy jest z tej samej rodziny językowej co język ojczysty, nauka bywa łatwiejsza, ponieważ można znaleźć wiele podobieństw wśród słów i struktur gramatycznych.
Trzecim ważnym kryterium jest spójność pomiędzy alfabetem, pisownią i wymową. Jeśli obcy język korzysta z takiego samego alfabetu jak język ojczysty, wówczas jest dużo łatwiejszy do opanowania.

Język angielski nie jest trudnym językiem

Rodzaje występujących trudności


Inne kryteria, które decydują o przynależności do najtrudniejszych języków świata to chociażby stopień trudności pisma. Cyrylica używana przez kilkadziesiąt milionów ludzi, rozpowszechniona jest m.in. w Rosji, na Ukrainie, Białorusi oraz Mongolii. Jeszcze trudniejsze są znaki arabskie, hebrajskie czy ormiańskie, które, wyróżniają się zaś tym, że znaków używanych w tym języku nie sposób z czymkolwiek skojarzyć. Systemy języka chińskiego czy japońskiego, posiadają kilkadziesiąt tysięcy znaków logograficznych,

Wiele trudności może powodować również skomplikowana gramatyka, w jej trudności język polski jest niekwestionowanym liderem. Na jednej z najwyższych pozycji co do stopnia trudności sytuuje ją bowiem fleksja, składnia, trzy rodzaje, siedem przypadków deklinacji, koniugacja, odmiana liczebników, końcówki żywotne i nieżywotne, oraz odmienne zaimki.


Podczas nauki języka obcego duże problemy sprawiają również trudności zwiazane z wymową.

Najtrudniejsze języki świata a język angielski


Za najtrudniejsze języki świata uznawane są języki azjatyckie. Już, chociażby nauka ich alfabetu potrafi trwać przez bardzo długi czas i powodować wiele problemów.

Biorąc pod uwagę wymowę stopień skomplikowania gramatyki i zapisu, za najtrudniejsze uważa się języki takie tak:

  • koreański,
  • chiński,
  • japoński
  • fiński,
  • polski,
  • baskijski,
  • nawaho,
  • islandzki.
  • węgierski.

Za język najtrudniejszy uznaje się przede wszystkim chiński, japoński, i mandaryński. Największym problemem w nich jest pismo, do którego dochodzi jeszcze intonacja i cztery rodzaje wymowy.

Za bardzo trudny uznaje się także język islandzki, węgierski, oraz nieposiadający samogłosek
hebrajski , a także grecki i pełen trudnych przedrostków arabski. Jak widać wśród najtrudniejszych języków świata język angielski nie występuje.

Jak sytuuje się w skali trudności język angielski?

Język angielski uznawany za dość prosty do nauki. Jest on bardzo komunikatywny na podstawowym poziomie. Jednak na bardziej zaawansowanym trudność sprawia 16 czasów gramatycznych, szereg idiomów, nieoczywistych fraz, oraz sprawiająca trudność wymowa. Jednakże na początku łatwo się go przyswaja, dzięki czemu osoby uczące się nie zniechęcają się po miesiącu czy dwóch.

Warto jednak wiedzieć, że gramatyka języka angielskiego należy do najmniej skomplikowanych na świecie, Nie ma w niej przypadków, rodzaju rzeczownika. Czasowniki w języku angielskim nie podlegają także deklinacji, czyli nie odmieniają się przez osoby i liczby.

Z całą pewnością naukę angielskiego ułatwia także prosty dostęp do naturalnego języka oraz materiałów przeznaczonych do nauki. Nie bez znaczenia jest również fakt, że angielski ma także podobny do polskiego alfabet.