12 października 1492 roku uznawane jest za dzień odkrycia Ameryki, dzięki wyprawie Krzysztofa Kolumba, który zmierzał do Indii. Nowy kontynent nazwano jednak na cześć Amerigo Vespucci, który badał odkrycie Kolumba i wykazał, że wcale nie są to Indie. Jak powstały na nim Stany Zjednoczone?
Stany Zjednoczone — Jak przebiegała kolonizacja?
Odkrycie nowego ogromnego kontynentu spowodowało nasilenie się na nim osadnictwa. Do Ameryki Północnej zmierzały ekspedycje kolejnych krajów, które chciały zająć część olbrzymiego terytorium.
Obszar północnoamerykański kolonizowany był w pierwszej kolejności przez Hiszpanów, Francuzów, Holendrów i Anglików. Koloniści, którzy przybywali z Wysp Brytyjskich, na początku osiedlali się w wąskim pasie pomiędzy wybrzeżem Atlantyku a pasmem gór Appalachów. Pierwszą trwałą osadą angielską było Jamestown w obecnym stanie Wirginia. Natomiast w 1624 r. Holendrzy założyli na wschodnim wybrzeżu osadę o nazwie Nowy Amsterdam, którą po zdobyciu w 1664 r. Anglicy przemianowali na Nowy Jork.
Od początku XVII wieku aż do lat trzydziestych wieku XVIII na ziemiach Ameryki Północnej powstawały kolonie brytyjskie. Około połowy wieku XVIII było ich trzynaście i mieszkało w nich około 1,7 miliona ludności, przybywającej z Europy. Koloniści często uciekali przed prześladowaniami religijnymi i politycznymi. Anglicy stanowili jedynie 2/5 mieszkańców kolonii. Na południu nowego kontynentu powstały duże gospodarstwa rolne, zwane plantacjami uprawiane dzięki wyzyskowi niewolników sprowadzanych z Afryki.
Jak doszło do konfliktu z Anglią?
Kolonie posiadały bardzo dobre zaplecze surowców naturalnych, a rozwijały się przeważnie kosztem rdzennych mieszkańców — Indian. Pragnęły one jednak uzyskać pewną niezależność polityczną, natomiast Anglia nie chciała niezależności kolonii i zależało jej ograniczaniu ich statusu.
Bezpośrednim powodem fali niezadowolenia w koloniach była ustawa stemplowa. Została ona przyjęta przez brytyjski parlament w 1765 r. i wprowadzała konieczność umieszczenia stempla na gazetach, czasopismach, i wszelkich możliwych dokumentów, co wiązało się z ogromną podwyżką podatków.
W 1773 r. sytuacja po raz kolejny uległa zaognieniu z powodu ustawy o herbacie, zabezpieczającej interesy Kompanii Wschodnioindyjskiej. Na światowych rynkach pojawiło się bowiem w tym czasie bardzo wiele herbaty, co spowodowało spadek jej cen. Natomiast ogromne zapasy miała właśnie Kompania, więc brytyjski parlament przyznał jej monopol na sprzedaż herbaty w koloniach, co godziło w interesy amerykańskich importerów herbaty.
Wywołało to bojkot sprowadzanej herbaty, a najgłośniejszym wystąpieniem była słynna herbatka bostońska. Koloniści w Bostonie przebrani za Indian wtargnęli wówczas na statek z herbatą i wyrzucili za burtę cały jej ładunek.
Stany Zjednoczone – jak uzyskały niezależność?
Kluczowym aktem, którego data uchwalenia łączy się z uzyskaniem niepodległości w Stanach Zjednoczonych, była Deklaracja Niepodległości. Przyjęło ją jednomyślnie trzynaście kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej. Jej autorem j był Thomas Jefferson, z którym współpracowali Benjamin Franklin i John Adams.
Głosiła ona proponowane przez J. Locke’a zasady równości i przyrodzonych praw ludzkich. Wymienione w niej zostało 27 kolonialnych skarg skierowanych przeciwko królowi Jerzemu III. Wypowiedziano mu posłuszeństwo Proklamowano wówczas powstanie Unii nazwanych jako Stany Zjednoczone Ameryki. Rozpoczęta w kwietniu 1775 r. wojna o niepodległość trwała aż do 3 września 1783 r.
Początkowo losy wojny wydawały się przesądzone na rzecz zwycięstwa Brytyjczyków.
Jednak w 1778 roku Amerykanie zawarli sojusz z Francją i otrzymali od niej wsparcie finansowe i zaopatrzeniowe. Na frontach Ameryki walczyli też ochotnicy z Europy a wśród nich Pułaski, Kościuszko i La Fayette.
Dzięki pomocy Francji, Amerykańskim kolonistom udało się ostatecznie zwyciężyć, co wpłynęło na uchwalenie w dniu 17 września 1787 r. Konstytucji Stanów Zjednoczonych, która była pierwszym takim dokumentem na świecie.
Na pamiątkę uchwalenia 4 lipca 1776 roku Deklaracji niepodległości w tym dniu w Stanach Zjednoczonych obchodzone jest święto państwowe zwane Dniem Niepodległości. Świętuje się je od 1777 r., ale oficjalnie uchwałę w tej sprawie Kongres Stanów Zjednoczonych podjął dopiero w 1870 r. Dzień 4 lipca jest w USA wolny od pracy.