Gibraltar jest niewielkim zamorskim terytorium należącym do Wielkiej Brytanii. Do płacenia można w nim używać zarówno funtów, jak i euro, a porozumieć można się po angielsku i hiszpańsku. Powierzchnia Gibraltaru liczy ok. 6,6 km 2, co w Polsce odpowiada obszarowi niewielkiego miasta o wielkości Kruszwicy. Gibraltar zamieszkany jest przez około 34 tysięcy osób i dostać się można do niego od strony Hiszpanii samochodem lub pieszo. Językiem urzędowym na Gibraltarze jest język angielski.
Gibraltar – położenie
Terytorium Gibraltaru położone jest na południowym wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego, nad Zatoką Gibraltarską, niedaleko wyjścia Morza Śródziemnego na Ocean Atlantycki tzw. Cieśniny Gibraltarskiej. Choć to niewielkie Państwo znajduje się na obszarze Hiszpanii, od 1713 roku jest ono zamorskim terytorium Wielkiej Brytanii, a jego głową jest brytyjski król.
Charakterystycznym obiektem, który góruje nad tym terytorium, jest Skała Gibraltarska.
W przeszłości Gibraltar stanowił ważna bazę Royal Navy, obecnie jego gospodarka opiera się na usługach finansowych, sektorze żeglugi morskiej turystyce, handlu, oraz podatku od zakładów bukmacherskich.
Gibraltar – jakie były jego dzieje?
W starożytności Gibraltarem rządzili Iberyjczycy, później Celtowie, aż ostatecznie Andaluzja stała się częścią Imperium Rzymskiego. Po upadku Rzymu pojawili się tu Arabowie, przywożąc ze sobą nową religię w postaci islamu. Wielokrotnie przybywali oni na kontynent europejski, wiele razy będąc z niej wypieranymi.
W czasie wojny o sukcesję hiszpańską Gibraltar zajęły w 1704 roku Sprzymierzone wojska angielskie i holenderskie. Zgodnie z traktatem pokojowym zawartym W Utrechcie Hiszpanie w roku 1713 przekazali Gibraltar na wieczyste użytkowanie Wielkiej Brytanii.
Obszar ten do tej pory był przedmiotem sporu terytorialnego pomiędzy Wielką Brytanią i Hiszpanią. Zaostrzył się on po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. W roku 2020 roku Hiszpania i Wielka Brytania porozumiały się co do umieszczenia Gibraltaru w strefie Schengen.
Co zwiedzać, odwiedzając Gibraltar?
Słynna Skała Gibraltarska wznosi się na wysokość ponad 420 metrów nad poziom morza. Na samym jej szczycie znajduje się Sky Walk, – taras widokowy w postaci przeźroczystych, szklanych paneli. Jest on miejscem z najlepszym widokiem na okolicę.
Z kolei innym miejscem wartym odwiedzenia, z którego widać Ceutę, Maroko i górę Jabal Musa jest Europa Point. Znajduje się tu meczet Ibrahim-al-Ibrahim Mosque oraz pomnik upamiętniający śmierć gen. Sikorskiego i załogi Liberatora, co czyni to miejsce atrakcją turystyczną o szczególnym znaczeniu dla Polaków.
Najważniejszym placem Gibraltaru jest Casemates Square zwężający się i zmieniający w Main Street. Jest to główna arteria docierająca prawie do stacji Cable Car – kolejki na szczyt Skały Gibraltarskiej.
Jakim językiem mówi się na Gibraltarze?
Językiem urzędowym na Gibraltarze jest angielski. używa się go również na co dzień w kontaktach formalnych, ale po powrocie do domu ludzie rozmawiają po hiszpańsku, nawet Brytyjczycy, którzy przeprowadzili się na Gibraltar. Bardzo dużo osób z sąsiedniej Andaluzji przekracza bowiem granicę w celach zarobkowych i trzeba się jakoś z nimi porozumieć, stąd język hiszpański staje się niezbędny, ale traktuje się tu go jako język obcy. Jednak większość mieszkańców posługuje się nim biegle, a niektórzy mówią także po arabsku, hindi czy językami berberyjskimi.
Gibraltar zdecydowanie identyfikuje się jednak z kulturą brytyjską. Wynika to głównie z systemu oświaty, która funkcjonuje tu tak samo, jak na terenie Wielkiej Brytanii. Ponadto w Gibraltarze nie funkcjonuje szkolnictwo wyższe, więc większość tamtejszych osób studiuje na Wyspach Brytyjskich.
Obywatele Gibraltaru nie chcą być bowiem w żaden sposób kojarzeni z Hiszpanami, mimo że używają ich języka. Chcą być oni łączeni z Wielką Brytanią i z nią czują się związani kulturowo.