Wielkanoc w Wielkiej Brytanii

Strona główna » Wielkanoc w Wielkiej Brytanii

Wielkanoc w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii podobnie jak u nas obchodzi się Wielkanoc. Czy jednak wszystkie tradycje przypominają te, które obchodzimy w Polsce?

Historia Świąt Wielkanocy

Pomimo chrześcijańskiego charakteru tego święta, jego korzeni należy szukać w czasach pogańskich, Wielkanoc, czyli Easter, nazwę wzięła od anglosaskiej bogini Eostre. – symbolu płodności, czczonej, gdy wszystko rozkwitało i budziło się do życia – na wiosnę. Stąd święto to wiąże się z celebracją wiosny i nowego życia oraz starodawną uroczystością żegnania zimy, podczas której rozpalano ognisko i przeganiano złą pogodę.

Wielkanoc – tradycje i zwyczaje

Podobnie jak u nas, w Anglii popularne jest od XIX wysyłanie kartek świątecznych. Są one zwykle utrzymane w zielono-żółtej kolorystyce i przedstawiają młode zwierzątka, które przychodzą na świat wiosną. Ważną częścią przygotowań do Świąt w Anglii jest dekorowanie domu wiosennymi kwiatami a szkoły zamyka się wówczas aż na dwa tygodnie. Jednak w Wielkiej Brytanii najważniejszym symbolem Świąt Wielkanocnych są jajka dekorowane, jedzone i wymienianie jako podarunki. Tradycja dekorowania ich sięga 1290 roku, kiedy ówczesny władca Anglii, król Edward I, nakazał udekorowanie 450 jajek, które następnie rozdał jako świąteczne podarunki.

Wśród zwyczajów świątecznych warto wspomnieć również o oryginalnych zabawach. Jedną z nich jest odbywające się w niedzielny poranek egg hunt, czyli polowanie dzieci na czekoladowe jajka ukryte w różnych zakamarkach
Inna popularna zabawa tradycyjnie rozgrywana w poniedziałek to rolling eggs, czyli turniej w turlaniu jajek z górki. Trudność tych zawodów polega na tym, że jajko musi dotrzeć na metę w idealnym stanie. Zwycięża ta osoba, która jako pierwsza dotoczy jajko bez naruszenia skorupki. Innym zwyczajem jest ludowy taniec Morris Dancing, który można obejrzeć szczególnie w wiejskich częściach Wielkiej Brytanii.

Wielkanoc – angielskie potrawy

Najważniejszą potrawą wielkanocną w Anglii są Hot Cross Buns, tradycyjne bułeczki z rodzynkami często spożywane na gorąco z masłem. Innym przysmakiem, konsumowanym w tym czasie od czasów średniowiecza jest Simnel Cake — ciasto, które przypomina owocowy keks z dodatkowymi warstwami marcepanu. Jada się również, gotowane jajka, pieczoną jagnięcinę oraz pudding.

W Wielkiej brytanii również na Wielkanoc dekoruje się jajka.


Wielki Tydzień przed Wielkanocą-Holy Week

Wielki Czwartek Holy/Great/ Maudy Thursday

W tym dniu odbywa się w Londynie ceremonia, której korzenie sięgają XIII wieku. Królowa wręcza zasłużonym obywatelom woreczki z monetami o nominałach 1, 2, 3 i 4 pensów, a cała kwota równa się wiekowi monarchini.

Wielki Piątek — Good Friday

Wielki Piątek w Anglii kojarzy się przede wszystkim z drożdżowymi bułeczkami Hot Cross Buns nadziewanymi rodzynkami i polanymi cytrynowym lukrem w kształcie krzyża. Innym zwyczajem jest wysiewanie pietruszki w Wielki Piątek, W dawnych czasach wierzono, że ma ona powiązania z diabłem, a zanim wzejdzie, wędruje aż siedem razy do piekła i z powrotem, dlatego powinno znaleźć się szybko w ziemi.

Wielka Sobota — Holy Saturday

Brytyjczycy nie robią nic szczególnego tego dnia.

Niedziela Wielkanocna — Easter Sunday

Niedziela Wielkanocna to punkt kulminacyjny Świąt. Wiele osób odwiedza swoich najbliższych, a na świąteczny obiad jada się najczęściej pieczoną jagnięcinę.

Lany Poniedziałek — Easter Monday

W Poniedziałek odbywają się zawody w toczeniu jaj – egg rolling, a większość Brytyjczyków spędza ten dzień, relaksując się przy grillu lub przy pracy w ogródku. Nikt nikogo nie polewa wodą. Tego dnia otwierane są wszystkie lokale handlowe, a sklepy chętnie organizują promocje i wyprzedaże.

Świąteczne słownictwo wielkanocne

Easter – Wielkanoc
Lent – Wielki Post
resurrection – zmartwychwstanie
fast – post
bunny – zajączek
Easter basket – koszyczek wielkanocny
Easter egg – pisanka
chick – kurczaczek/pisklę
daffodil – żonkil
to decorate Easter eggs – zdobić jajka wielkanocne
hen – kura
spring – wiosna.