Sport jest bardzo ważny w życiu Brytyjczyków. To właśnie na terenie Zjednoczonego Królestwa rozwinęły się rugby, piłka nożna, krykiet czy tenis ziemny. Chociaż wydawać by się mogło , że piłka nożna jest narodowym sportem Wielkiej Brytanii, to faktycznie jest nim krykiet.
Piłka nożna
Piłka nożna nie jest w pełni angielskim wynalazkiem, choć obecnie utożsamiana jest z tym krajem. Podobne gry z okrągłymi przedmiotami istniały już w Starożytnej Grecji.
Współczesna piłka nożna zaczęła się, wraz ze spisaniem wytycznych i zasad tej gry ale była wówczas bardzo brutalnym sportem.
Za narodziny współczesnej piłki nożnej uważa się rok 1863, gdy Związek Piłki Nożnej, spotkawszy się po raz pierwszy, zapisał 14 podstawowych zasad tej gry. Pierwszy oficjalny turniej piłki nożnej miał miejsce w Anglii w 1871 roku.
Rugby
Ten sport narodził się w UK w XIX wieku. Swój początek bierze on od zasad pierwotnie pochodzących z regulaminu piłki nożnej. Jest pewnym rodzajem adaptacji brutalnych dawnych gier karnawałowych i uważa się go, za alter ego piłki nożnej. Celem gry jest zdobycie większej liczby punktów. Można je zdobyć poprzez przyłożenia piłki na polu punktowym przeciwnika albo kopnięcia na bramkę, które wykonywane są z gry , w rzucie karnym albo w ramach podwyższenia.
Piłką, która ma owalny kształt, gra się zarówno nogą, jak i ręką.
Twórcą rugby był student teologii angielskiej William Webb Ellis. Jego imię nosi trofeum Pucharu Świata.
Krykiet
Krykiet to jeden ze sportów stworzonych w Anglii, popularny także w krajach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Posiada on ogromną ilość wielbicieli w Indiach. Uważa się, że został wynaleziony przez dzieci w średniowiecznych miasteczkach Sussex i Kent. Sport ten uprawiał z upodobaniem książę Edward z Nawenden.
Krykiet jest sportem rozgrywanym przy pomocy piłki i kija. Gra polega na tym, iż konkurują w niej między sobą dwie drużyny, każda po jedenastu graczy. Odbywa się ona na owalnym polu trawiastym, a jego środek ma pusty prostokątny teren, który nazywa się boiskiem. Celem gry jest zdobywanie przez batsmana i non-strikera runów, odpowiednika punktów.

Golf
Golf jest to sport, który uprawia się na otwartych trawiastych terenach, i polega on na kierowaniu piłki golfowej do otworów w ziemi przy pomocy uderzeń specjalnymi kijami. Celem każdego gracza jest umieszczenie piłki w dołku przy jak najmniejszej liczbie uderzeń.
Turniej golfa został po raz pierwszy rozegrany w Holandii w roku 1297, jednakże sam golf został wynaleziony w Wielkiej Brytanii. W 1744 r. utworzono pierwsze stowarzyszenie golfistów w Szkocji, a w 1745 w Wielkiej Brytanii, Tam też opracowano pierwsze przepisy i regulaminy tej gry. Golf pojawiał się nawet na igrzyskach olimpijskich w latach 1900, 1904 i 2016.
Hokej na trawie
Pomimo że istnieją przypuszczenia, że w hokej na trawie grano wcześniej w Egipcie i Irlandii, to jednak Anglikom przypisuje się jego wynalezienie.
Pierwszy klub hokejowy powstał w 1861 roku w Londynie. Początkowo grali w niego jedynie mężczyźni, ale w 1880 r. zainteresowały się nim także kobiety . Międzynarodowe Stowarzyszenie Hokeja powstało w 1886 r. a pierwsze mecze międzynarodowe rozegrano w 1890 r. Hokej na trawie pojawił się na Igrzyskach Olimpijskich jedynie w 1908 r.
Tenis stołowy
Tenis stołowy jest pochodną tenisa ziemnego. Niekorzystny klimat sprawiał, że gracze w tenisa musieli szukać alternatywy, w którą można by było grać wewnątrz. Aby było to możliwe, utworzyli stół, imitujący kort oraz zmniejszyli rozmiar piłki i rakiet.
Pierwsze gry w tenisa stołowego rozegrano w 1885 r. na uniwersytetach angielskich r. Na początku XX w. tenis stołowy stał się popularny w Europie i Indiach, a w latach 30. w krajach azjatyckich.