Skuteczne powtórzenie materiału przed egzaminem językowym

Strona główna » Skuteczne powtórzenie materiału przed egzaminem językowym

Skuteczne powtórzenie materiału przed egzaminem językowym

Kończy się marzec, Już niewiele czasu pozostało tym, którzy będą w tym roku zdawać egzaminy, czy to na koniec szkoły podstawowej, czy maturalne. Egzamin z języka to jeden z obowiązkowych sprawdzianów kończących naukę w danej szkole, dlatego bardzo istotne jest skuteczne powtórzenie materiału, który on obejmuje. Jak należy więc powtarzać materiał z angielskiego, aby uzyskać jak najlepsze wyniki na egzaminie?

Jak zacząć powtórzenie materiału?


Zanim przystąpisz do powtarzania materiału, przejrzyj podręcznik lub repetytorium i zaznacz:

  • na żółto – tematy, które nie sprawiają ci trudności:
  • na niebiesko trudniejsze zagadnienia, które wymagają utrwalenia,
  • na pomarańczowo – te treści, których nie rozumiesz.

Pamiętaj, że najlepiej jest zacząć od najtrudniejszych zagadnień.

Powtórzenie materiału można przeprowadzić w grupie.

Powtórzenie materiału — metody

Choć ilość materiału do powtórzenia, może Cię przerażać, istnieją różne techniki zapamiętywania, których celem jest uczenie się tak, aby informacje pozostały w pamięci długotrwałej. Zgodnie z badaniami najbardziej skuteczne jest korzystanie z więcej niż jednego sposobu zapamiętywania.
Do najbardziej cenionych metod zapamiętywania należą:

  • techniki pamięciowe werbalne i niewerbalne,
  • techniki wizualne i przestrzenne.


Techniki pamięciowe werbalne i niewerbalne

Tego rodzaju techniki pomogą Ci:

  • Sprawdzić, czy rozumiesz przeczytaną informację. Aby mieć pewność, że rozumiesz dane zagadnienie, spróbuj głośno o nim opowiedzieć, tak, jakbyś chciał komuś wyjaśnić, na czym polega.
  • Skuteczniej zapamiętywać. Stwórz pary i sieci skojarzeń. Łącz informacje, które chcesz zapamiętać, z czymś, co jest Ci już znane. Ponadto testuj sam siebie wyrywkowo. Wyłap, co sprawia ci największą trudność i zanotuj na małych kartkach, a potem zadawaj sobie o to pytania.
  • Bardziej efektywnie przyswajać nowe rzeczy. Mieszaj tematy. Na przykład poświęć trochę czasu na zapamiętywanie słówek z języka obcego, a następnie przestaw się na gramatykę. Ta metoda ostatecznie daje lepsze wyniki niż spędzanie długich godzin nad tym samym tematem.


Techniki wizualne i przestrzenne


Techniki wizualne i przestrzenne można zastosować w następujący sposób:

  • Używaj wszystkich zmysłów. Uruchamia to różne części mózgu i pomaga lepiej zapamiętywać informacje na dłużej. Gdy uczysz się słówek związanych z ciałem człowieka, możesz dotykać miejsc na ciele, w których się one znajdują Możesz je też rozrysować na kartce.
  • Korzystaj z rymowanek muzycznych i wymyślaj własne piosenki kojarzące się z tematami. Śpiewanie skutecznie angażuje prawą półkulę mózgu, ułatwia więc zapamiętanie najtrudniejszych rzeczy.
  • Kojarz złożone informacji z miejscem, porą roku, ubiorem, czy zapachem. Im więcej wykorzystasz bodźców zmysłowych podczas przyswajania danej informacji, tym łatwiej będzie ją zapamiętać.

Poznaj strategię zdawania egzaminu.

Zapoznaj się z typami zadań egzaminacyjnych i strategiami ich rozwiązywania. Poszukaj arkuszy egzaminów z poprzednich lat. Tematy i zagadnienia dość często się powtarzają, możesz więc trafić na temat podobny do przerobionego. Ponadto ważny jest także „timing”, dlatego ucz się rozwiązywać zadania z zegarkiem w ręku.

Pisz ściągi.

Pisanie ściąg może bardzo dopomóc, Ważne, aby nie były już potrzebne na samym egzaminie. Własnoręcznie wykonane ściągi z czasów gramatycznych z przykładami czy ze słownictwa to doskonałe ćwiczenie w zapamiętywaniu. Połączenie oko–ręka–mózg sprzyja bowiem przygotowaniom do egzaminu.

O co jeszcze warto zadbać, powtarzając materiał przed egzaminem?

Przed rozpoczęciem nauki warto posłuchać relaksacyjnej muzyki, która zwiększy twoją efektywność.
Powtarzając materiał, usuń wszelkie rozpraszacze, Na minimum 2 tygodnie przed samym egzaminem zanurz się w języku: oglądaj filmy po angielsku i czytaj książki. Mów, gdy tylko możesz. Opisuj na głos, co widzisz, wyciągaj wnioski, uzasadniaj opinię. Mówienie na głos pomoże Ci myśleć po angielsku, co przyda się zarówno na egzaminie ustnym, jak i pisemnym.

Umów się z kolegami i koleżankami z klasy, że przed egzaminem komunikujecie się tylko po angielsku!
Powtarzaj materiał, na głos przed lustrem, korzystaj z map myśli i rób notatki. Jeśli uważasz, że uporałeś się jakimś trudniejszym materiałem, poproś, aby ktoś Cię z niego przepytał.