Aż 40 proc. Polaków nie zna żadnego języka obcego. Natomiast jednym ze skutków globalizacji jest wymaganie przez wiele firm i korporacji umiejętności swobodnego, komunikowania się w języku obcym, czego sprawdzianem jest rozmowa kwalifikacyjna. Znajomość języka obcego może zwiększyć zarobki kandydata nawet o 1000-2000 złotych miesięcznie.
Język angielski jako cenna kompetencja.
Znajomość języka obcego jest cenną umiejętnością, ułatwiającą komunikację i czyniąca nas atrakcyjniejszymi dla pracodawcy. Staje się ona coraz częściej kluczowym elementem w poszukiwaniu pracy. Biegłe posługiwanie się angielskim ułatwia dostanie się do dużych firm oraz otrzymanie prestiżowych stanowisk.
Rozmowa kwalifikacyjna, odbywającą się po angielsku to zawsze duży stres dla osoby ubiegającej się o pracę nie zależnie od tego, czy odbywa się, czy to przez telefon, za pośrednictwem internetu, czy twarzą w twarz. Choć jesteśmy pewni swoich kompetencji, zdenerwowanie towarzyszy nam zawsze, a konieczność używania obcego języka nie ułatwia sytuacji. Warto jednak przezwyciężyć swój lęk, bo gra toczy się o dużą stawkę. Jak się wobec tego przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku?
Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – czym różni się od rodzimej?
W kwestii struktury i zakresu tematycznego rozmowa rekrutacyjna w języku obcym przypomina rozmowę po polsku i wymaga stworzenia dobrego wrażenia podczas dialogu z rekruterem. W jej trakcie stara się on sprawdzić doświadczenie kandydata, jego znajomość języków obcych oraz kompetencje społeczne i umiejętności komunikacyjne.
Dlatego też warto jednak przygotować sobie podstawowe zwroty oraz wzory wypowiedzi, aby pod wpływem stresu nie zabrakło nam słów Należy też upewnić się, że znamy poprawną ich wymowę oraz że mówimy całymi zdaniami, w miarę płynnie i pewnie.
Rozmowa kwalifikacyjna – jak się przygotować?
Przed rozmową powinno się przypomnieć sobie zwroty i słowa, których używaliśmy przy tworzeniu CV, cechy charakteru, rodzaje i kategorie pracy. Im więcej słów i zwrotów w języku angielskim potrafimy użyć, tym większe są nasze szanse powodzenia.
Warto pamiętać, że czasami rekruterzy, w celu ocieplenia atmosferę zadają pytania na luźne tematy. Przydatne może się więc okazać przygotowanie sobie wcześniej wypowiedzi na temat ostatnich wakacji, hobby i zainteresowań, preferowanych sposobów spędzania wolnego czasu, ulubionych książek czy filmów. Dzięki temu unikniemy błędów gramatycznych i nabierzemy większej pewności siebie.

Jakie pytania mogą paść w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej?
Każda rozmowa kwalifikacyjna realizuje pewien schemat. Rekruter zadaje pytania, aby lepiej nas poznać, ocenić kompetencje i komunikatywność. Niektóre pytania, które padają na rozmowie rekrutacyjnej po angielsku można przewidzieć. Jakie powtarzają się najczęściej? Z reguły te związane z motywacją i oceną samego siebie. Należą do nich:
Tell me about yourself / Opowiedz mi o sobie
Why do you want to work here? / Dlaczego chcesz tu pracować?
What is your best skill? / weakness — Jaka jest twoja najlepsza umiejętność/słabość?
Why should we hire you? / Dlaczego powinniśmy cię zatrudnić?
Why did you leave your previous job? / Dlaczego zrezygnowałeś z poprzedniej pracy?
How can you contribute to our company? / Co możesz wnieść do naszej firmy?
Where do you see yourself in five years? / Gdzie widzisz siebie za 5 lat?
Jeżeli ubiegamy się o pracę w nowatorskim środowisku lub w gigancie korporacyjnym, możemy spodziewać się dość dziwnych pytań, które pokażą, jak twórczy jesteśmy i jak radzimy sobie z elementem zaskoczenia. Mogą one pojawić się również w bardziej tradycyjnych firmach. Możemy na przykład zostać zapytani – What would be the title of your life if it were a book? / Jaki tytuł nosiłaby książka o twoim życiu?
Nie będąc pewnym swoich umiejętności językowych, dobrym rozwiązaniem może być zapisanie się na specjalny kurs językowy przygotowujący do rozmowy kwalifikacyjnej.