Choć niejednokrotnie mamy silne postanowienie, aby wziąć się do nauki angielskiego, z czasem zauważamy, że zamiast zacząć przyswajać słówka, rozpoczynamy sprzątanie albo gotowanie. Innym razem nie potrafimy oderwać się od ulubionej książki albo prowadzimy długie rozmowy przez telefon, żeby tylko nie musieć się uczyć. Ten niekorzystny dla nas nawyk utrudniający nam postępy w nauce języka to prokrastynacja.
Jak się okazuje według badań, 74 proc., dorosłych przynajmniej raz w tygodniu odkłada jakieś zadania na później. Z tego samego badania wynika, że około 20 proc. dorosłych oraz 50 proc. studentów cierpi na chroniczną prokrastynację.
Czym jest prokrastynacja?
Prokrastynacja to w dużym uproszczeniu sytuacja, w której masz coś konkretnego do zrobienia, ale robisz wszystko inne, choć doskonale wiesz, że odwlekanie tego tylko pogarsza sytuację, ale i tak to robisz.
Jeśli zamiast pracować, wstawisz pranie, a zamiast napisać ważny mail, zaczynasz oglądać telewizję, to znaczy, że ulegasz prokrastynacji
Prokrastynacja stanowi problem związany z zarządzaniem emocjami. Jest ona bowiem formą ucieczki od nieprzyjemnych uczuć. Gdy w naszym życiu pojawiają się emocje, postrzegane jako trudne jak chociażby lęk np. przed byciem ocenionym lub odrzuconym, albo porażką, możemy to wyprzeć, lub chcieć uciec. Uciec można we wszystko – w Netflixa, jedzenie, spanie, alkohol, czy czytanie książek. Stąd stają się one niejako zajęciami zastępczymi.
Prokrastynacja jest formą ucieczki od trudnych emocji. Osoba, która prokrastynuje, wie doskonale, że odkładanie tej czynności jej nie służy, a związane z nią napięcie tylko rośnie. Finalnie podjęcie jakiegokolwiek działania staje się bardzo trudne.
Osoba taka z reguły zdaje sobie sprawę ze swojego problemu. Odkładanie spraw na później nie sprawia jej wcale przyjemności i odczuwa ona wyrzuty sumienia związane ze swoim zachowaniem. Odwlekanie spraw na później jest dla niej jedynie formą mechanizmu obronnego.
Prokrastynacja a języki obce
Choć co roku, postanawiasz zabrać za angielski i z zapałem z przeglądasz stare zeszyty i gromadzisz nowe materiały, ale szybko się tym nudzisz i… postanawiasz zacząć naukę od kolejnego tygodnia, później od przyszłego miesiąca, a potem… A potem nie dzieje się nic.
Oto kilka sposobów na to, jak poradzić sobie z prokrastynacją.
Stwórz szczegółowy plan nauki
Bardzo ważne jest stworzenie szczegółowego planu nauki. Takie rozpisanie, ile materiału trzeba przerobić każdego dnia, pozwala mieć poczucie zrealizowanego zamierzenia. Należy zdecydować, z których materiałów będziesz korzystać, i ile jednostek lekcyjnych, czy stron podręcznika przypada na jeden dzień. Nie zakładaj wielkich celów na początku. Zakończoną sesję nauki warto odznaczyć w kalendarzu i czerpać z niej satysfakcję.
Posiadaj zawsze długofalowy cel
Zastanów się, dlaczego chcesz się nauczyć języka. Czy pragniesz podróżować, czy mieć lepszą pracę? A może po prostu lubisz rozmawiać w języku obcym? Każdy cel, musisz zdefiniować. Będzie Ci wówczas łatwiej go przywołać, gdy najdzie Cię pokusa prokrastynacji.
Naukę traktuj jako przyjemny rytuał
Żeby uczyć się systematycznie, trzeba to polubić. Dlatego warto nie zmuszać się do nauki, tylko uczyć się tak, żeby nie chciało Ci się tej nauki odwlekać. Dlatego warto jest uprzyjemniać sobie przyswajanie materiału na wszelkie możliwe sposoby: zabierać fiszki do kawiarni i powtarzać angielskie idiomy, popijając ulubioną kawę oraz cieszyć się piękną pogodą, rozwiązując ćwiczenia gramatyczne.
Buduj nawyk uczenia się małymi krokami
Zacznij, chociażby od pięciu słówek dziennie, potem dojdzie kolejnych pięć, a później kolejne. Pamiętaj o powtórkach.
Buduj właściwe nastawienie
Nie zaczynaj nigdy nauki z negatywnymi emocjami Zamień zdanie „muszę się nauczyć”, czy „to wstyd, że tego nie umiem” na „chce się tego nauczyć”. Miej wizję tego, co chcesz osiągnąć.
Nie myśl, że wygrasz z prokrastynacją od razu. Musisz nauczyć się kontrolować ją i zachowywać uważność. Kiedy zauważysz, kiedy zaczynasz wpadać w sidła prokrastynacji, podejmij jak najszybciej kroki, by nie dać się temu nawykowi. Traktuj prokrastynację jako uzależnienie, którego trzeba się oduczyć.