Nowy Rok w Wielkiej Brytanii

Strona główna » Nowy Rok w Wielkiej Brytanii

Nowy Rok w Wielkiej Brytanii

Tradycje noworoczne i sylwestrowe w Wielkiej Brytanii stanowią zbiór zwyczajów i obrzędów pochodzących z różnych jej krain. W każdej z nich istnieją inne sposoby witania Nowego Roku, które obchodzone są z wielkim hukiem.


Nowy Rok — Jak powstawała tradycja obchodów?

Za czasów panowania Karola Wielkiego w Anglii rok rozpoczynał się na Wielkanoc. Następnie od 1155 początek roku obchodzono 25 marca. Obecna data obchodów Nowego Roku związana jest z rokiem 999, gdy ludzie obawiali się końca świata związanego z nowym tysiącleciem. Kiedy na zegarach wybiła północ i zapowiadana wcześniej zagłada świata nie nastąpiła, zaczęto świętować. Noc ta uznawana jest za pierwszą noc sylwestrową.


Jednakże. Anglia przyjęła datę 1 stycznia za nowy rok dopiero w 1752. Zwyczaj urządzania zabaw na Sylwestra pojawił się natomiast dopiero na przełomie XIX i XX wieku a w XX wieku zwyczaj stopniowo przedostawał się do uboższych warstw społeczeństwa.



Tradycje noworoczne w Wielkiej Brytanii


31 grudnia, czyli popularna New Year’s Eve, to dla Brytyjczyków zwykły dzień pracujący, i spędzają go oni w gronie przyjaciół lub rodziny. Na ogół bawią się w domach, pubach lub klubach. Kiedy zegar wybije północ, składają sobie życzenia noworoczne, łapią się za ręce z najbliżej stojącą osobą, krzyżują je na skos, i wspólnie śpiewają pieśń Auld Lang Syne. Popularnym zwyczajem jest również otwieranie o północy tylnych drzwi domów w celu wypuszczenia przez nie starego roku, który odchodzi.


1 stycznia, New Year’s Day, to święto państwowe, czyli dzień wolny od pracy. Zwyczajem pierwszego dnia nowego roku jest first footing (pierwsze kroki), czyli powitanie pierwszego noworocznego gościa, który powinien przynieść ze sobą węgiel, kawałek chleba, trochę pieniędzy i coś w kolorze zielonym.


Nowy Rok w Anglii

W Anglii na Sylwestra najwięcej dzieje się w Londynie. Odbywa się tutaj wielki pokaz fajerwerków. Spektakl rozpoczyna się w momencie, gdy zegar Big Ben zaczyna wybijać północ. Anglicy często tej nocy wynajmują statki, Pokaz sztucznych ogni widoczny jest niemal z każdego punktu centrum Londynu.


W Nowy Rok odbywa się także Londyńska Parada Noworoczna. Bierze w niej udział ponad 10 000 muzyków, tancerzy, akrobatów oraz klaunów z całego świata. Trasa pochodu ma około 3,5 kilometra.

Nowy Rok to ważny moment i często jest świętowany.



Nowy Rok w Szkocji.

Uroczystości noworoczne w Szkocji są jednymi z najważniejszych w ciągu roku i trwają trzy dni. Tradycja ich świętowania sięga czasów Wikingów. Najhuczniejsze zabawy sylwestrowe odbywają Edynburgu. Należy do nich Parada Ognia- pochód z tysiącami pochodni, której towarzyszą bębniarze, dudziarze oraz Wikingowie.


31 grudnia jednymi z najciekawszych rodzinnych atrakcji jest Dogmanay, podczas której psy rasy samojed i husky syberyjski biorą udział w wyścigach zaprzęgów oraz pokaz gaelickich tańców ceilidh, odbywający się przy zamku w Edynburgu przy akompaniamencie tradycyjnej muzyki. Popularna jest również Street Party impreza uliczna z muzyką elektroniczną.
1 stycznia, organizowane są wtedy biegi noworoczne i inne sportowe wydarzenia. Największym z nich jest Loony Dook — nurkowanie w lodowatych wodach zatoki Firth of Forth.



Nowy Rok w Walii

W Walii Sylwester nazywa się Nos Galan. W stolicy organizowane są zwykle koncerty przed Ratuszem i pokaz fajerwerków. Najciekawszym jednak zwyczajem jest sylwestrowa parada z pochodniami w obecności Mari Lwyd, tzw. szarej klaczy, prowadzonej ulicami przez grupę mężczyzn, przy śpiewaniu tradycyjnych pieśni. Szara klacz zapraszana jest do domu na poczęstunek i drinka.
1 stycznia nosi nazwę Dydd Calan. Tego dnia dzieci odwiedzają do południa wszystkie domy w okolicy i śpiewają piosenki oraz za pomocą gałązek pryskają wodą na ludzi. W zamian dostają monety i słodycze.

Obchody noworoczne w Irlandii Północnej

W sylwestra Irlandczycy spotykają się z przyjaciółmi w pubach. Osoby, które chcą znaleźć w nowym roku miłość, powinny włożyć na noc pod poduszkę gałązkę jemioły, która symbolizuje życie i płodność.