Motywacja a nauka języka

Strona główna » Motywacja a nauka języka

Motywacja a nauka języka

Nauka języka to dłuższy proces. Gdy coś jest proste i trwa sekundę, jak zapalenie światła, nie potrzeba do tego zbyt silnej motywacji, ponieważ robimy to automatycznie. Jednak nauka języka to dłuższy proces, do którego właściwa motywacja jest nam niezbędna.

Czym jest motywacja?

Motywacja to zespół czynników, które mają na celu pobudzenie do działania. Działania motywacyjne wpływają na aktywność jednostki za pomocą innych procesów nerwowych takich jak percepcyjny czy motoryczny. Na proces motywacyjny składa się zespół motywów zarówno pobudzających do działania, jak i nadających mu konkretny kierunek.

Przede wszystkim znajdź swój cel

Twój cel wpływa na Twój sposób nauki. Jeśli wiesz, po co się uczysz języka i co chcesz za jego pomocą osiągnąć, dobierzesz sobie lepsze sposoby nauki i jej techniki. Zastanów się więc, do czego konkretnie potrzebny Ci jest jest język obcy.

Czy potrzebujesz go do swojej pracy, a gdy się go nauczysz, dostaniesz awans i podwyżkę? A może lubisz podróżować i będzie Ci potrzebny, żeby umieć się poruszać poza granicami kraju? Cel może być dowolny. Musisz jednak wiedzieć, co chcesz osiągnąć, zanim zaczniesz naukę. Cel, który sobie wyznaczysz, powinien być realny, czyli dający się osiągnąć w założonym czasie bez ogromnych wyrzeczeń. Jeśli będziesz oczekiwać od siebie zbyt wiele, najprawdopodobniej nie uda Ci się tych oczekiwań spełnić lub czeka Cię tak ciężka praca, że możesz jej nie podołać. W obydwu przypadkach Twoja motywacja szybko spadnie. Brak celu lub mało wymagający od Ciebie plan nie pozwoli Ci dojrzeć efektów nauki, co też prawdopodobnie źle wpłynie na Twoją motywację.

Motywacja zewnętrzna i wewnętrzna

W zależności od miejsca poczucia kontroli nad swoim życiem i tym, co nas z reguły spotyka, człowieka charakteryzuje zewnątrz- lub wewnątrzsterowność, która decyduje o zewnętrznej lub wewnętrznej motywacji do działania. Motywacja zewnętrzna występuje u osób osoby przekonanych, że to świat oraz inni ludzie mają decydujący wpływ na ich życie. Osoby te nie wierzą, w swój wpływ na własny los od oceny innych uzależniają swoją wartość.

Motywacja wewnętrzna cechuje natomiast osoby przekonane, że ich przyszłość zależy od nich samych, od posiadanych przez nich zdolności, pomysłów i pracy. Osoby takie często doświadczały sukcesu i odniosły go do własnych działań. Wierzą one w siłę aktywności i chętnie podejmują ryzyko i wysiłek.

Motywacja do nauki – jak ją wzmocnić?

Kiedy zaczynamy uczyć się języka, często towarzyszą nam entuzjazm. Na początkowym etapie nauki łatwo bowiem zaobserwować postęp, a nowe rzeczy pobudzają do działania. Jednak, gdy pojawia się znudzenie, tracimy motywację. Jak ją więc wzmocnić?

Metoda małych kroków

Jeśli codziennie nauczysz się 5 nowych słówek, po tygodniu umiesz ich już 35 a po miesiącu ok. 150. Ważna jest tylko regularność.

Planowanie

Jeśli potrzebujesz motywacji do nauki, zrób sobie plan własnych postępów i postaraj się go konsekwentnie realizować.

Zacznij od najgorszych zadań.

Zacznij od najtrudniejszych albo nielubianych zadań i po prostu je zrób. Doda Ci to dużo satysfakcji i ochoty do dalszego działania.

Wyłącz rozpraszacze

Skup się na zadaniu. Wyłącz telewizor i telefon, załóż sobie program blokujący media społecznościowe na czas wykonywanej pracy.

Technika pomodoro

Jest to specjalna metoda zarządzania czasem, która opracował Francesco Cirillo. Zakłada ona wytężoną pracę i skupienie się na jednym zadaniu przez 25 minut, po których należy sobie zrobić 5-minutową przerwę.

Zmień miejsce

Wstań i wyjdź z pokoju, ubierz i wyjdź na spacer. Wysiłek fizyczny pobudza produkcję endorfin – tzw. hormonów szczęścia dodających energii. Gdy dostaniemy ich zastrzyk, łatwiej będzie nam się zmotywować do nauki.