Wielu z nas nurtuje pytanie: jak czytać książki po angielsku, aby jak najwięcej z nich skorzystać. Zapewne każdy chciałby odnosić przyjemność z czytania, ale jednocześnie podnosić dzięki niemu jak najwyżej swój poziom znajomości języka. W dzisiejszym artykule zastanowimy się, jak czytanie książek może nam dopomóc w nauce angielskiego i jak je wybierać i czytać, aby była ona jak najefektywniejsza.
Udowodnimy że nauka angielskiego z książek jest możliwa
W jaki sposób czytamy?
W języku ojczystym każdy czyta teksty inaczej, w zależności od tego, jaki jest tego czytania cel. Trudny tekst naukowy, czytamy powoli, z uwagą śledząc słowo po słowie i przykładając uwagę do każdej informacji.
Przy czytaniu beletrystyki poziom skoncentrowania uwagi na każdym wyrazie jest z pewnością mniejszy i raczej skupiamy się na śledzeniu fabuły. Staramy się nie zgubić wątków, nie tracąc tempa, pozwalającego nam szybko poznać kolejne wydarzenia. Obydwa sposoby czytania są dobre w zależności od sytuacji. Tak samo jest w języku obcym.
Czytanie książek musi być przyjemne
Bardzo istotne w nauce języka przez czytanie książek jest czytanie ich dla przyjemności. Stąd bardzo istotny jest wybór ciekawej pozycji oraz niezwracanie uwagi na drobne szczegóły. Koncentrowanie się na pojedynczych słowach powoduje utratę wątków i zmniejsza radość czytania. Wystarczy, jeśli rozumiesz 60-70% treści. Nawet jeśli nie jesteś pewny, czy dobrze wszystko rozumiesz, to odczucie zniknie za jakiś czas. Dzięki takiemu czytaniu uczysz się pojmowania różnych informacji pomimo braku zrozumienia pewnych drobnych elementów.
Pamiętaj jednak, by odstęp czasu pomiędzy każdym czytaniem nie przekraczał kilka dni, a czytany fragment tekstu nie był krótszy niż kilka stron. Wkrótce zauważysz, jak czytanie takie spowoduje coraz sprawniejsze używanie języka.

Jak uczyć się słownictwa i zagadnień gramatycznych, poprzez czytanie książek?
Dzięki czytaniu literatury możesz rozszerzać swoje słownictwo i poznawać oraz utrwalać zagadnienia gramatyczne. Jeśli czytasz w takim celu, Twój proces czytania musi być bardziej analityczny. Sprawdzaj wówczas znaczenie napotykanych wyrazów i skup się na tym, się jak zbudowane są zdania. Zapewne wówczas mniej skoncentrujesz się na śledzeniu wątku, a bardziej na elementach występujących w tekście i sposobie, w jakim zostały użyte.
Podczas tego sposobu czytania pochłaniane fragmenty nie powinny być zbyt długie. Notuj wówczas na marginesach i zakreślaj wyrażenia, które chcesz zapamiętać oraz podkreślaj konstrukcje, które będziesz chciał powtórzyć w swoich wypowiedziach. Zwracaj uwagę na kontekst, w jakim występują nowe słowa i z jakimi wyrazami się one łączą. Nauka zestawień słów da Ci więcej niż wchłanianie jedynie pojedynczych wyrazów.
Przy regularnym powtarzaniu spotykanych słów i zwrotów pozostają one w Twojej pamięci i przejdą z biernego do aktywnego słownika, którym się posługujesz.
Najczęstsze błędy, które powstrzymują przed czytaniem po angielsku.
Nie wybieraj książek, które powinieneś znać. Czytanie po angielsku nie musi być odzwierciedleniem poziomu Twojej inteligencji czy erudycji. Wybieraj te książki, które Cię naprawdę interesują i traktuj je jako rozrywkę. Jeśli lubisz bajki albo kryminały, to nic nie powinno Cię powstrzymywać przed taką właśnie literaturą w obcym języku.
Zrezygnuj z książek zbyt opisowych. Jeśli pozycja literacka, którą planujesz przeczytać, ma bardzo dużo sekcji opisowych, możesz, czytając ją, nie dotrwać do końca. Wybierz więc taką, w której wiele rzeczy się dzieje.
Bądź odporny na opinie innych osób. Staraj się sięgać po kolejne książki autorów, których znasz i lubisz. Przed ich zakupem staraj się przeczytać choć jedną stronę, żeby zobaczyć, czy Cię naprawdę zaciekawią.
Rozszerzaj rodzaj czytanych książek. Nie koncentruj się tylko na jednym rodzaju literatury. Nie zawężaj jej wyboru tylko do kryminałów czy biografii. Sięgaj po książki, których jeszcze nie czytałeś – nawet kulinarnych albo biznesowych.
Nie rezygnuj zbyt łatwo. Za każdym razem, kiedy nie uda Ci się skończyć książki, zastanów się, dlaczego nie spodobała Ci się. A może warto wrócić do niej jeszcze raz?
Nauka angielskiego z książek może być traktowana jako poszerzenie dla innych sposobów i na pewno warto ją prowadzić samodzielnie.