Jak motywować dzieci do nauki angielskiego?

Strona główna » Jak motywować dzieci do nauki angielskiego?

Jak motywować dzieci do nauki angielskiego?

Nie wszystkie nasze pociechy lubią angielski. Nauka pierwszego obcego języka często nie jest łatwa, a warunki panujące w szkole publicznej stosunkowo mało jej sprzyjają. Liczne grupy, obecność rozpraszających uczniów, zbyt szybkie przerabianie materiału. Jak wobec tego zachęcić dzieci do nauki angielskiego?

Po pierwsze motywacja

Warto porozmawiać z dzieckiem, do czego może przydać mu się język angielski. Wytłumaczyć, jak może wpłynąć na przyszłą karierę zawodową czy umożliwić ciekawą pracę. Można też wskazać córce albo synowi, że angielski może dopomóc mu w rozwoju zainteresowań, poszukać razem z dzieckiem stron związanych z tym, co lubi. Jeżeli interesuje się tańcem, może zainteresują go filmy w oryginale z międzynarodowych pokazów albo zawodów. Jeśli natomiast kocha zwierzęta, wiele interesujących tekstów na ich temat można znaleźć w obcym języku.

Nie wszystkie dzieci lubią naukę angielskiego ale warto je do tego motywować.

Muzyka łagodzi obyczaje.

Twoje dziecko ma kłopot z wymową? Czytanie długich tekstów na głos może być na początku nudne i męczące. Może więc warto zachęcić je do śpiewania? Kilkukrotne powtarzanie fraz z ulubionych piosenek z całą pewnością będzie o wiele przyjemniejsze. Śpiewając, Twoja pociecha uczy się nie tylko wymowy, ale przyswaja słownictwo i ćwiczy struktury gramatyczne. Możesz podsunąć też jej teksty ulubionych utworów. Może uda wam się wspólnie przetłumaczyć któryś tak, by dziecko wiedziało, o czym śpiewa. Dla maluchów mogą to być specjalnie zaaranżowane piosenki dla dzieci. Starsi chętnie zajmą się najnowszymi przebojami.

Oglądajcie wspólnie filmy w oryginale.

Ulubione kreskówki albo inne filmy dostosowane do wieku Twojego dziecka możecie obejrzeć wspólnie najpierw w wersji polskiej, potem po polsku z angielskimi napisami a później już tylko po angielsku. To świetny pomysł, aby rozwinąć słownictwo czy nauczyć się nowych zwrotów. Kilkakrotne wspólne domowe kino w oryginale może zachęcić Twoją pociechę do samodzielnego oglądania filmów po angielsku.

Angielskie książki pod choinką.

Dla starszych i młodszych dzieci można również poszukać odpowiedniej literatury po angielsku. Dla maluchów mogą to być książeczki z obrazkami, dla trochę starszych komiksy. Dla tych, które już z racji długiego stażu nauki są bardziej zaawansowane w znajomości języka, można znaleźć specjalne wersje dobrych pozycji literackich, dostosowane do poziomu jego znajomości.

Obóz międzynarodowy lub wspólny wyjazd.

Wakacyjny wyjazd do kraju anglojęzycznego to doskonała okazja, by nabrać motywacji do nauki języka. Będą na nim bowiem mówiący po angielsku koledzy i koleżanki, z którymi Twój nastolatek zapewne zapragnie się skomunikować. Możliwość praktycznego używania języka to duża atrakcja i z całą pewnością bardziej zmotywuje Twoją pociechę niż typowa nauka z podręcznika.
Jeśli obóz z jakichś powodów nie wchodzi w grę, Twoje dziecko możesz zainteresować używaniem angielskiego na Waszym wspólnym wyjeździe. Może ono wówczas posłuchać angielskich komunikatów na lotnisku, spróbować zamówić coś w restauracji, kupić w sklepie albo zapytać o drogę. Najlepiej jest uczyć się języka w naturalnym środowisku.

Kurs językowy lub indywidualne korepetycje

Nauka w małej grupie dzieci o zbliżonym poziomie z pewnością będzie bardziej spełniać potrzeby Twojego dziecka. Mniej liczna grupa umożliwia konwersacje, wspólne gry i zabawy a częsta obecność native speakerów daje możliwość kontaktu z naturalnym akcentem i bezbłędną wymową.
Dla małych dzieci lepiej sprawdza się kurs w grupie. Dzieci mogą wówczas bawić się wspólnie, grać w gry językowe i uczyć się bawiąc. Nauka „jeden na jeden” będzie najlepsza dla dzieci starszych, bardzo nieśmiałych albo z dużymi zaległościami.

Rozmawiajcie po angielsku.

Jeśli znamy w wystarczającym stopniu język, możemy też próbować rozmawiać z naszą pociechą po angielsku. Dla małych dzieci wystarczy używanie prostych poleceń typu „give me a knife” albo „tidy up”, starszych możemy pytać o różne wydarzenia, plany czy zainteresowania.