Do nauki języka angielskiego można wykorzystywać wiele różnych metod. Jedną z nich jest immersja językowa polegająca na zanurzeniu się w języku docelowym. Opiera się ona na wykorzystywaniu języka obcego nie tylko podczas zajęć, ale też w życiu codziennym.
Otóż w nauce języków wyróżniamy submersję i immersję. Submersją nazywamy całkowite zanurzenie się w języku, co łączy się najczęściej z wyjazdem za granicę. Natomiast immersja jest łatwiej dostępna i polega na zanurzeniu częściowym.
Co to jest immersja językowa?
Immersja językowa polega na przyswajaniu języka w żywej formie – bez zapamiętywania pojedynczych słówek albo struktur gramatycznych. Ten rodzaj nauki ma duże znaczenie dla całościowego zrozumienia języka. Słuchanie i mówienie po angielsku przez długi czas angażuje naraz kilka zmysłów, co powoduje, że nauka przychodzi coraz szybciej i łatwiej. Dzięki tej metodzie zapamiętywanie wyrażeń, zwrotów gramatycznych następuje intuicyjnie, gdyż występują one w konkretnym kontekście. Technika ta polega na komunikacji w wybranym języku w trybie ciągłym.
Najlepszy sposób do wypróbowania tej metody to wyjazd za granicę na kilka miesięcy. Jeśli jest to niemożliwe, należy starać się mieć nieustanny kontakt angielskimi treściami, oglądać filmy bez lektora albo słuchać podcastów anglojęzycznych.
Czy metoda zanurzenia w języku jest skuteczna?
Nauka angielskiego metodą immersji językowej cechuje się wysoką efektywnością.
Sprawia ona bowiem, że nie tylko mówimy, ale także zaczynamy myśleć po angielsku, a rozmawiając z obcokrajowcem, nie zastanawiamy się, jakich zwrotów użyć.
Technika ta pozwala również na uniknięcie błędnych szyków zdań. Sprawia ona, że nowych słów i wyrażeń uczymy się z kontekstu, poznając ich typowe użycia, a w nauce nie pośredniczy język polski.
Jak uczyć się języka metodą immersji?
Aby nauczyć się języka angielskiego metodą immersji warto oglądać filmy oraz seriale w oryginalnej wersji językowej, słuchać angielskich podcastów, stacji radiowych, audiobooków. Obecnie na serwisach streamingowych znajduje się wiele podcastów przeznaczonych dla uczących się oraz dla rodzimych użytkowników. Chociażby BBC Radio prowadzi „6 Minute English” oraz „Global News Podcast”.
Innym sposobem na opanowanie rozumienia ze słuchu jest odtwarzanie sobie muzyki w języku docelowym. Dobrze działa również czytanie dzieł literatury brytyjskiej, śledzenie wiadomości i programów nadawanych w państwach anglosaskich, korzystanie z mediów społecznościowych oraz programów komputerowych w języku angielskim.
Podnosić swoje kompetencje językowe można też, przeglądając media społecznościowe, lub sprawdzając skrzynkę mailową. Należy tylko zmienić język w telefonie.
Można zapisać się również na kurs językowy prowadzony metodą immersji, który będzie prowadzony przez native speakera. Dzięki stosowaniu immersji językowej, w krótkim czasie zaczynamy myśleć w obcym języku.

Kiedy najlepiej uczyć się metodą immersji językowej?
Ważne jest również, że immersję językową można stosować w każdym wieku. Już dzieci w przedszkolu mogą zanurzyć się w języku obcym. Tak jak uczą się one się pierwszego języka – Obecnie coraz więcej przedszkoli i szkół otwiera klasy dwujęzyczne. Z kolei w czasie wakacji i ferii organizowane są kolonie i obozy językowe prowadzone metodą immersji.
Immersja językowa – zalety
Dzięki immersji językowej nauka może stać się o wiele bardziej przyjemna i intuicyjna oraz pozwala utrzymać wysoką motywację. Do najczęściej wymienianych jej zalet należą:
- Jest to nauka bez stresu, przekazywana w naturalny sposób.
- Połączona jest z zabawą.
- Nauka tą metodą odbywa się intuicyjnie.
Metoda ta traktuje język angielski jedynie jako narzędzie do poznawania otaczającego świata a nauka słownictwa i gramatyki przychodzi niejako przy okazji. Natomiast nie trzeba w niej wkuwać słówek na pamięć ani rozwiązywać problemów gramatycznych Metoda ta jest często uzupełnieniem innych metod nauczania.