CPE, czyli C2 Proficiency jest certyfikatem, który potwierdza znajomości języka angielskiego na poziomie zaawansowania zbliżonym do poziomu rodzimych użytkowników języka i uznawany jest przez tysiące firm i instytucji edukacyjnych na świecie.
Zdanie egzaminu C2 Proficiency oznacza, że możesz zarówno studiować, jak i pracować, posługując się językiem angielskim na najwyższym poziomie zaawansowania.
Czym jest CPE?
Egzamin C2 Proficiency nazywany też Certificate of Proficiency in English (CPE) wykazuje doskonałe opanowanie języka angielskiego i płynnie posługiwanie się nim w środowisku akademickim i zawodowym.
Certyfikat znajomości języka angielskiego na poziomie C2 jest dowodem posługiwania się językiem angielskim na poziomie zbliżonym do poziomu „native”; czyli, że osoba posiadająca go nie różni się pod względem znajomości języka od ludzi, który urodzili się i wychowali w kraju anglojęzycznym.
Osoba przystępująca do egzaminu może:
- rozumieć prawie wszystko, co słyszy lub czyta w języku angielskim,
- używać i rozumieć język oficjalny, akademicki i potoczny,
- dyskutować i omawiać subtelne kwestie na tematy bardzo złożone,
- studiować w języku angielskim posiadając najwyższy poziom jego zaawansowania,
- prowadzić negocjacje biznesowe na poziomie menedżerskim,
- rozumieć aspekty różnych form wypowiedzi pisemnej,
- prowadzić rozmowy w języku obcego na poziomie zarówno abstrakcyjnym, jak i emocjonalnym.
Jak wygląda egzamin CPE ?
Egzamin C2 Proficiency składa się z czterech części. Reading and Use of English, Writing i Listening. Część ustna odbywa się innego dnia.
Reading and Use of English
W sekcji czytania zdający otrzymuje do rozwiązania siedem zadań, w których znajdują się łącznie pięćdziesiąt trzy pytania. Sprawdzają one rozumienie tekstu czytanego różnego typu fabuła, non-fiction, dziennik, czasopisma oraz podręczniki oraz znajomość gramatyki i poziomu słownictwa. Na uzupełnienie testu zdający ma dziewięćdziesiąt minut.
Trzy pierwsze zadania zawierają teksty z lukami. W pierwszym należy je uzupełniać, w drugim wydedukować na podstawie reszty tekstu, jakich słów brakuje, a w trzecim dopasować formę wyrazu do kontekstu. W czwartym zadaniu trzeba przekształcić zdania z użyciem podanego słowa, w piątym odpowiedzieć na związane z tekstem pytania, w szóstym uzupełnić luki podanymi fragmentami, a w siódmym należy wskazać, gdzie w tekście występuje dany element lub stwierdzenie.
Writing
Część, poświęcona sprawdzeniu umiejętności pisania, podzielona jest na dwie sekcje, które trwają łącznie 90 minut. W pierwszej zadaniem zdającego jest napisanie eseju zbierającego argumenty z przeczytanych tekstów, a także zawierającego własną opinię. W drugiej części osoba zdająca otrzymuje pięć zadań, polegających na napisaniu artykułu, rozprawki, listu, raportu albo recenzji, z których wybiera jedno.
Listening
Test ze słuchania trwa czterdzieści minut. Polega ona na wysłuchaniu wypowiedzi rodzimych użytkowników języka angielskiego i odpowiedzenie na 30 pytań związanych z usłyszanym tekstem.
Speaking
Ostatnia, odrębna część egzaminu CPE polega na sprawdzeniu umiejętności mówienia.
Do egzaminu ustnego CPE zdający przystępują w parach. Podczas pierwszej sekcji uczniowie rozmawiają z egzaminatorem przez dwie minuty. Następnie otrzymują jeden lub więcej obrazków i instrukcje na temat tego, co mają zrobić.
Ostatnia część egzaminu trwa dziesięć minut. Pierwszy zdający otrzymuje od egzaminatora kartę z pytaniem oraz przydatnymi sugestiami do sformułowania samodzielnej odpowiedzi. Zadaniem drugiej osoby jest skomentowanie tego, co powiedział jego poprzednik. Po czym wspólnie odpowiadają oni na pytania egzaminatora na ten sam temat.
W kolejnym etapie następuje odwrócenie ról a na końcu czterominutowa dyskusja egzaminatora z kandydatami.
Jak oceniany jest egzamin CPE?
Z egzaminu Cambridge English: Proficiency otrzymać można ocenę A (między 220 a 230 punktów), B (213-219 punktów), C (200-212 punktów) lub C1 (180-199 punktów). W tym ostatnim przypadku ocena C1 potwierdza taki sam stopień płynności językowej jak egzamin CAE.
Reading and Use of English to najszersza część egzaminu i stanowi ona 40 proc. pełnej punktacji, a pozostałe pozwalają uzyskać po 20 proc. punktów.